PARTNER PORTALU

Rośnie popyt na mieszkania w rewitalizowanych kamienicach

Mieszkania w kamienicach coraz częściej zaczynają być postrzegane, jako dobra luksusowe. Dla osób zainteresowanych mieszkaniami i apartamentami w odnowionych zabytkowych obiektach liczy się przede wszystkim ich lokalizacja.

Autor: Emmerson/HouseMarket.pl 22 września 2015 08:51

Nowe, nawet bardzo prestiżowe, osiedla mieszkaniowe nie są w stanie wygrać lokalizacją z kamienicami, które od dziesiątek lat stoją w najatrakcyjniejszych częściach miast. Kolejnym znaczącym argumentem przemawiającym za wyborem mieszkania w kamienicy jest jej klimat. Grube ceglane mury, które pamiętają nawet czasy wojny, wysoki sufit z możliwością aranżacji antresoli czy wysokie okna znakomicie oświetlające pomieszczenia - są walorami, które przyciągają coraz to nowych entuzjastów kamienic. Bardzo często okazuje się, że w kamienicy, a nawet w poszczególnych mieszkaniach zostały zachowane zabytkowe parkiety lub wykończenia, które nadają nieruchomości dodatkowy prestiż.

Należy jednak pamiętać, że mieszkanie w zabytkowej kamienicy, z racji swojego wieku, nie jest nieruchomością, którą można kupić bez dogłębnego zweryfikowania wszystkich szczegółów. Bardzo ważne jest zwłaszcza sprawdzenie stanu technicznego zarówno budynku, jak i samego lokalu. Kamienice, które pamiętają jeszcze czasy wojny, bardzo często zostały zapomniane przez swoich zarządców. Jeżeli budynek nie doświadczył remontu od dziesiątek lat można przypuszczać, że jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. W tym celu należy zasięgnąć informacji co do remontu kamienicy, kiedy był i jakich elementów budynku dotyczył.

Kolejną kwestią, którą należy sprawdzić jest rodzaj ogrzewania, który funkcjonuje w kamienicy. Jeżeli kamienica z racji ochrony konserwatorskiej nie może być ocieplona, a my jesteśmy zmuszeni z korzystania z innych metod ogrzewania niż miejskie, możemy być narażeni na wysokie rachunki.

Równie znaczący jest stan samego mieszkania. Ważne jest sprawdzenie instalacji elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych, ponieważ wymiana właśnie tych elementów generuje największe koszty. Ważne jest również sprawdzenie w jakim stanie znajduje się stolarka okienna. Może okazać się, że okna są w fatalnym stanie, przez co w zimę mieszkanie będzie notować szybką utratę ciepła. Warto sprawdzić stan podłogi, drzwi, framug oraz innych fragmentów. Jeżeli mamy do czynienia z zabytkową kamienicą może zdarzyć się, że będzie ona posiadała elementy, których odnowienie znacząco podniesie cenę mieszkania.

Po sprawdzeniu kondycji kamienicy należy również sprawdzić stan prawny nieruchomości. Każde mieszkanie powinno posiadać odrębną księgę wieczystą. - Kwestia prawnego wyodrębnienia lokali wciąż nie jest na porządku dziennym, jeżeli chodzi o stare kamienice. Sprawa jest na tyle ważna, że może stanowić znaczny problem przy remontach w budynku i podziale kosztów - twierdzi Kuba Karliński z firmy Magmillon, twórca projektu Warszawskie Kamienice.

Należy również dowiedzieć się, kto jest właścicielem samej kamienicy. Jeżeli jest nim miasto, może to oznaczać dodatkową biurokrację przy załatwianiu pozwoleń na remonty. Jeszcze większym problemem będzie, gdy owy budynek jest wpisany do rejestru zabytków, wtedy nawet zwykła wymiana okien w mieszkaniu może być barierą nie do przejścia.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych