PARTNER PORTALU

Rośnie zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi

W październiku 2015 r. udzielono 17,8 tys. kredytów mieszkaniowych wartych 3,8 mld zł. Stanowi to wzrost o 5 proc. w ujęciu liczbowym i o 8,6 proc. w ujęciu wartościowym, w porównaniu do października 2014 r.

Autor: HouseMarket.pl 29 grudnia 2015 14:17

Od początku roku (styczeń–październik) udzielono 162,3 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 34,5 mld zł. Jest to  mniej o 2,1 proc. w ujęciu liczbowym i o 0,5 proc. w ujęciu wartościowym, niż rok wcześniej.

Średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego wyniosła 212,0 tys. zł w październiku 2015 r., w porównaniu do 204,9 tys. zł rok wcześniej (wzrost o 3,5 proc.).

BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniósł +15,8 proc. w listopadzie 2015 r. Oznacza to, że w listopadzie 2015 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o raporty dla wniosków o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 15,8 proc. w porównaniu z listopadem 2014 r.

Od lipca br. wartość wnioskowanych kredytów mieszkaniowych w każdym miesiącu znacznie przewyższa wartość kredytów, które były wnioskowane rok wcześniej (w badanym okresie średnio o 8,7 proc.).

Od strony raportów kredytowych, pobieranych przez banki w związku z wnioskowaniem klientów o kredyty mieszkaniowe, widoczny jest silny sygnał większego zainteresowania klientów kredytami na zakup mieszkań i domów.

Wskaźnik BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe obliczany jest na podstawie wartości zapytań o raporty kredytowe dla wniosków o kredyty mieszkaniowe, w przeliczeniu na dzień roboczy, po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty pow. 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka wskaźnika została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych