PARTNER PORTALU

Ruszamy na Śląsk

Śląsk i Zagłębie to interesująca, ale też wymagająca lokalizacja dla deweloperów. Atrakcyjność inwestycyjna regionu wynika zarówno z jego dużego potencjału demograficznego, jak i stale rosnącego zainteresowania krajowego i zagranicznego biznesu. O najbliższych perspektywach ryku oraz o tym dlaczego na śląsku warto budować opowiada Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol.

Autor: housemarket.pl 12 lutego 2018 10:20

Górny Śląsk i Zagłębie, a szczególnie największe miasta okręgu na czele z Katowicami, są regionem z bardzo dużym potencjałem dla prowadzenia działalności deweloperskiej. Wynika to zarówno z demografii, gdyż obszar Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zamieszkuje ponad 2,2 mln ludzi, jak również bardzo dużego deficytu nowych mieszkań na tym rynku. Poza tym, w porównaniu z innymi polskimi metropoliami, nowe mieszkania są tutaj znacznie tańsze, dzięki czemu siła nabywcza mieszkańców jest większa.

Powyższe czynniki, w zestawieniu z naszą znajomością tego rynku, sprawiają że Górny Śląsk i Zagłębie to jedna z kluczowych lokalizacji dla naszej działalności. Liczby opisujące aktywność Grupy w województwie śląskim mówią same za siebie - jesteśmy obecni w 5 miastach: Katowicach, Gliwicach, Bielsku-Białej, Tychach i Siewierzu, a dwa 2 kolejne: Sosnowiec i Mikołów, wkrótce zadebiutują na naszej mapie inwestycji. Dotychczas zrealizowaliśmy w województwie śląskim ponad 40 inwestycji, w ramach których zaoferowaliśmy ok. 2,7 tys. mieszkań, a obecnie budujemy kolejne 6 inwestycji z ponad 860 lokalami. Około 25 proc. naszego banku ziemi, stanowią nieruchomości znajdujące się na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Posiadamy tutaj grunty nabyte na własność oraz zakontraktowane umowami przedwstępnymi o łącznej wartości ok. 115 mln zł netto, pozwalające na budowę mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej blisko 255 tys. mkw.

Zakup każdego gruntu pod projekty inwestycyjne poprzedzamy wnikliwymi analizami prawno-ekonomiczno-technicznymi dzięki czemu nabywamy tylko takie tereny, które w połączeniu z naszym modelem biznesowym, pozwalają nam realizować inwestycje o satysfakcjonującej nas rentowności. Tak też jest w przypadku projektów realizowanych na Górnym Śląsku i w Zagłębiu.

Pod koniec 2017 r. ceny mieszkań w całym kraju zaczęły nieznacznie rosnąć. W Katowicach, aprecjacja ta w trzecim kwartale ub.r. sięgnęła ok. 2 proc. r/r dla lokali z segmentu popularnego, cieszącego się największym zainteresowaniem wśród nabywców. Wzrost ten jest konsekwencją rosnących kosztów realizacji inwestycji spowodowanych drożejącymi materiałami budowlanymi, wzrostem kosztów robocizny oraz aprecjacją cen gruntów. Zgodnie z całą branżą oraz analitykami rynku uważamy, że w najbliższym czasie należy spodziewać się podwyżek cen ofertowych mieszkań rzędu 5-10 proc. w skali całego kraju. Podobnie będzie kształtować się nasza polityka cenowa. W mojej ocenie zmiany te nie wpłyną na popyt zgłaszany przez klientów, gdyż obecnie mamy korzystną sytuację makroekonomiczną - niski poziom bezrobocia i wzrost wynagrodzeń, które powodują, że coraz więcej Polaków podejmuje decyzje o zakupie nowych, większych mieszkań na własne potrzeby, czy też o inwestycji w lokale na wynajem

  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych