PARTNER PORTALU

Rynek condo rośnie w siłę

Do tej pory na polskim rynku widoczny wzrost można było zauważyć w ofercie przede wszystkim apartamentów wakacyjnych. Teraz w takiej formule zaczynają powstawać również apartamenty biznesowe w centrach polskich metropolii.

Autor: HouseMarket.pl 23 maja 2016 11:32

Do inwestowania w condo apartamenty zachęca bardzo atrakcyjna stopa zwrotu, która sięga aż 7 proc. w skali roku. W zasadzie można powiedzieć, że to jedna z najpewniejszych form inwestycji kapitału i bez wątpienia jedna z najbardziej opłacalnych. Taka nieruchomość sama na siebie pracuje – to gwarancja zysku i spokój dla właściciela.

Choć historia condohoteli na świecie sięga już lat 50., to w Polsce system ten dopiero teraz stawia swoje pierwsze, lecz duże kroki. Czym są condohotele? To inwestycje dewelopersko-hotelarskie, z możliwością wykupienia apartamentu w celach komercyjnych.

Decydując się na lokal w condohotelu dostajemy prawo jego własności i w mieszkaniu możemy spędzić zwykle od kilku do kilkunastu dni w roku. W pozostałym czasie są one przeznaczone na tzw. wynajem krótkotrwały – czyli w systemie hotelowym. Wówczas to zarządca nieruchomości zajmuje się jej utrzymaniem, sprzątaniem i serwisem, a także kompleksową obsługą gości hotelowych. To nie tylko wygoda, ale także gwarancja zysku z wynajmu, jaką otrzymujemy z chwilą zakupu apartamentu.

Dodatkowo firma zarządzająca za reklamę nieruchomości odpowiada firma zarządzająca. Powierzamy zatem swój apartament profesjonalistom i w zasadzie możemy tylko czekać na zysk, a kiedy chcemy z niego skorzystać, do dyspozycji mamy dodatkową infrastrukturę hotelową, dostępną zarówno dla odwiedzających, jak i dla właściciela.

Nie mając potrzeby angażowania się w procesy związane z wynajmem (jak ma to miejsce w przypadku wynajmu tradycyjnych nieruchomości), z powodzeniem więc możemy zdecydować się na inwestycję w condo apartament poza miejscem zamieszkania.

Z Pomorza do stolicy

Dotychczas takie apartamenty w Polsce powstawały w miejscowościach turystycznych, głównie na pomorzu. Dziś jednak condohotele powstają także w innych miastach, w tym między innymi w stolicy. Przykładem takiej inwestycji jest warszawski kompleks City Comfort. Apartamentowiec powstaje w najdynamiczniej rozwijającej się części warszawskiej Woli, zaledwie 4 km od centrum miasta i 2,5 km od nowego centrum biznesowego stolicy.

Inwestycja oferuje lokale z możliwością zawarcia umowy najmu z profesjonalnym operatorem, gwarantującej stopę zwrotu z inwestycji w wysokości 7 proc. w skali roku i rentowność na poziomie 35 proc. Inwestycja została wybudowana przez spółkę Dantex, a obowiązki operatora obiektu zostały powierzone firmie ZZN, która jest częścią międzynarodowej Grupy City Service. Grupa zarządza obiektami o łącznej powierzchni 30 mln mkw. w pięciu krajach Europy, między innymi nieruchomościami mieszkaniowymi, komercyjnymi oraz obiektami publicznymi.

– Popularność lokowania condohoteli na polskim wybrzeżu jest jak najbardziej uzasadniona. Bałtyk przyciąga coraz częściej turystów, nie tylko z Polski i nie tylko w sezonie. Warto jednak zauważyć duży potencjał innych, zwłaszcza tych większych, polskich miast. Doskonałym przykładem może być sama stolica – w mieście odbywa się blisko 16 mln spotkań biznesowych rocznie, przyjeżdża tu nawet 1,2 mln uczestników targów i konferencji i odwiedza nas ponad 4 mln turystów. Warszawa może więc być idealnym miejscem na tego typu inwestycję. Średni poziom obłożenia stołecznych hoteli wynosi aż 65 proc. – zauważa Jarosław Dąbrowski, prezes City Service w Polsce.

Pomimo że apartamenty condo wynajmowane są krótkoterminowo, ich nabywcy nie ponoszą ryzyka osiągania niższego zysku w stosunku do długoterminowego wynajmu lokali mieszkalnych. Wynika to z gwarantowanego czynszu oraz bardzo atrakcyjnej rocznej stopie zwrotu z inwestycji.

Zysk z inwestycji w apartamenty typu condo jest także wyższy niż ten, który osiągamy w przypadku tradycyjnych metod inwestowania kapitału. Sama Warszawa jest natomiast dobrym wyborem, z uwagi na fakt, że miasto odnotowuje obserwowalny wzrost cen pokoi hotelowych.

Czy condoapartamenty okażą się chwilową modą, czy długotrwałym i nasilającym się trendem na rynku? Wszystko wskazuje na to, że liczba condohoteli będzie rosła, a my być może przekonamy się o tym w ciągu kilkunastu następnych lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych