PARTNER PORTALU

Rynek deweloperski w 2018 r. Tego możemy się spodziewać

Miniony rok był bardzo dobry dla branży deweloperskiej, oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w roku 2016. Zarówno statystyki, jak i prognozy ekspertów na najbliższe miesiące nastrajają pozytywnie.

Autor: housemarket.pl 27 lutego 2018 11:56

W ostatnich latach branża mieszkaniowa przeżywa dynamiczny, niesłabnący wzrost, porównywalny jedynie do pierwszego boomu mieszkaniowego z roku 2007. W ubiegłym roku, po raz pierwszy w historii deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 100 tysięcy mieszkań – informował Home Broker. Ponadto, jak podaje Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-grudzień 2017 roku”, w okresie dwunastu miesięcy 2017 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż jeszcze rok wcześniej.

– Duża aktywność na rynku nieruchomości powinna się utrzymać, mimo końca MdM. To w żaden sposób nie wpłynie na naszą sytuację, ponieważ Agrobex od lat realizuje strategię długofalowo - mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex. Koniec programu „Mieszkanie dla Młodych” to nie jedyny ważny element rynku deweloperskiego w 2018 roku. Przybywa mieszkań z ofertą „pod klucz”, coraz częściej nabywcy kupują lokale z myślą o inwestycji w wynajem. W aglomeracji poznańskiej widać trend „ucieczki” na tereny podmiejskie. Jak rozwinie się rynek deweloperski w roku 2018?

Dziś kupuję, jutro mieszkam

Klienci na rynku nieruchomości doceniają możliwość zakupienia mieszkań „pod klucz”.

– Obecnie klient jest świadomy, że zlecając tę usługę deweloperowi, może liczyć na solidność i dobrą propozycję cenową. Widać to choćby na przykładzie VAT – klient musi zapłacić 23 procent, jeśli jest konsumentem, a na usługi jest 8 procent – mówi Lucyna Jarczyńska z firmy Agrobex. Deweloper proponuje do wyboru trzy pakiety – „Dynamiczny” „Klasyczny” oraz „Natura”, a usługa dotyczy inwestycji Wilczak 20 w Poznaniu, Radosna III w Zalasewie oraz Osiedle Słoneczne w Szamotułach.

Kilka pakietów wykończenia to standard, pozwala bowiem dostosować wydatki do zaplanowanego budżetu. Linea Deweloper, w podpoznańskiej Dąbrówce proponuje ofertę Basic oraz Komfort.

– Koszt wykończenia „pod klucz” można wliczyć w wartość nieruchomości, tym samym uzyskując kredyt pozwalający sfinansować takie prace – wyjaśnia Adam Wędrychowicz z firmy Linea.

Nieruchomość jako inwestycja

W 2018 roku popularne będzie inwestowanie w nieruchomości, oczywiście przynoszące największy zysk. Z roku na rok rośnie popularność tzw. smart apartamentów, czyli niewielkich lokali o metrażu od kilkunastu do 50 mkw., w których znajdują się: toaleta, aneks kuchenny i przestrzeń do pracy oraz wypoczynku. Największy kompleks smart apartamentów na polskim rynku powstaje w Poznaniu, przy ulicy Nadolnik.

– Łącznie będzie 1 tys. lokali. To propozycja dla klientów „inwestycyjnych”, a stopa zwrotu będzie wynosić 8,1 proc. Gwarantujemy też opiekę fachowego operatora, dbającego o smart apartament – informuje Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner, realizującej projekt na Nadolniku.

W tym roku nadal pewną inwestycją nadwyżki kapitału, będzie zakup mieszkania. A trzeba przyznać, że lokal musi być odpowiednio zaprojektowany. Decyduje każdy detal.

- Klienci zwracają uwagę na stosunek powierzchni do liczby pokoi. Najlepiej, kiedy kuchnia jest osobno wydzielona - zaznacza Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody, która realizuje osiedle Nowe Ogrody w Poznaniu.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych