PARTNER PORTALU

Rynek, który rośnie na marzeniach

Deficyt mieszkań oraz marzenia o posiadaniu własnego "M" powodują, że najbliższe kilkanaście lat na rynku mieszkaniowym w Polsce upłynie pod znakiem intensywnych inwestycji deweloperskich. - Rodzi się pytanie, czy Polaków będzie stać na nowe lokale – mówi Edward Laufer, prezes zarządu Vantage Development, prelegent sesji Mieszkalnictwo, która odbyła się w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Autor: Housemarket.pl 29 kwietnia 2015 20:34

- Rynek mieszkaniowy w Polsce powiększa się o ok. 130 tys. mieszkań rocznie, z czego ponad połowa to prywatne budownictwo jednorodzinne. Same inwestycje komercyjne generują ok. 60 tys. lokali – wylicza Edward Laufer i dodaje, że jest jeszcze wiele do zrobienia, by wypełnić lukę w tym sektorze.

- Sytuacja różni się w zależności od lokalizacji. Polskie miasta nie rozwijają się równomiernie. W ośrodkach, które rosną dynamicznie, zapotrzebowanie na mieszkania jest bardzo duże. W tych, które się kurczą, luki mieszkaniowej nie ma – tłumaczy prezes Vantage Development.

Laufer zwraca też uwagę, że wiele polskich miast ma w swoich granicach zdegradowane obszary, w których tkanka miejska nadaje się jedynie do wyburzenia i zastąpienia nowymi inwestycjami. To ogromny potencjał dla deweloperów.

Poza tym – jak mówi Laufer – rozwój krajowego sektora mieszkaniowego jest w dużej mierze stymulowany marzeniem posiadania mieszkania na własność. - To wynika z naszej mentalności. Mamy potrzebę, by mieć własny „kąt”. Dlatego minie jeszcze wiele czasu zanim lokale na wynajem zaspokoją aspiracje mieszkaniowe Polaków - tłumaczy.

O znaczeniu posiadania własnego „M” świadczą też kredyty hipoteczne, które są najlepiej spłacanymi kredytami w naszym kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych