PARTNER PORTALU

Rynek luksusowych mieszkań w Krakowie czeka na boom

Popyt na mieszkania w centrum Krakowa przybiera na sile. Największą grupę kupujących stanowią menedżerowie, biznesmeni, Polacy mieszkający poza granicami kraju i rodziny studentów.

Autor: HouseMarket.pl 23 lipca 2015 14:08

Istnieje kilka odrębnych grup nabywców mieszkań w Krakowie. Najchętniej kupują je osoby związane z biznesem. Co oczywiste, sporo inwestują krakowscy biznesmeni, głównie na terenie luksusowej Woli Justowskiej czy w obrębie drugiej obwodnicy. Liczną grupą są też właściciele firm spoza Krakowa, którzy posiadają wille pod miastem, a mieszkanie w ścisłym centrum traktują bądź jako prestiżowe, służbowe mieszkanie, bądź jako kolejną inwestycję - pod wynajem.

Bodaj najliczniejszą grupą inwestującą w mieszkania w Krakowie są osoby pracujące w centrach usług dla biznesu. Stolica Małopolski to prawdziwe zagłębie outsourcingu – w ponad 80 centrach usług z zagranicznym kapitałem pracuje 33 tysiące osób, a ma być jeszcze lepiej: z raportu McKinsey&Company wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat zatrudnienie w tej gałęzi rynku może wzrosnąć do 450-600 tysięcy stanowisk w skali kraju. Co za tym idzie, największym beneficjentem może być właśnie liderujący w rankingach zatrudnienia Kraków. Pracownicy centrów usług dla biznesu traktują swoją pracę jako pewną formę zatrudnienia, wymagającą stałego miejsca zamieszkania.

Z wielkimi centrami outsourcingu ściśle wiążą się też przyszłe młode kadry, kształcące się na małopolskich uczelniach. Dane portalu dlastudenta.pl z 2014 roku wskazują, że studentów jest w Krakowie już ponad 200 tysięcy. Wielu z nich na okres studiów wynajmuje pokój, ale coraz więcej studentów posiada w stolicy Małopolski własne mieszkanie (co oczywiste, pozyskują oni taką nieruchomość najczęściej dzięki pomocy rodziców).

Co ciekawe, na popularności zyskują także luksusowe apartamentowce, m.in. wśród dzieci bogatych biznesmenów bądź studentów z zagranicy, którzy planują osiąść w Krakowie po studiach. Z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy wynika, że krakowskie uczelnie wybierają często m.in. Norwedzy, Amerykanie czy Hiszpanie, a więc teoretycznie osoby z zasobnym portfelem. Posiadanie mieszkania w Krakowie powoli staje się trendem wśród zagranicznych studentów.

Wielką popularnością cieszy się w Krakowie opcja krótkoterminowego wynajmowania mieszkań firmom i instytucjom. Z takich lokali korzystają m.in. politycy, dyplomaci, konsulowie czy dyrektorzy, którzy przyjeżdżają do miasta na określony czas. Ich wymagania wykraczają zwykle poza standard, co tylko napędza prężnie rozwijający się rynek luksusowych apartamentów.

- Te najdroższe mieszkania w Krakowie cieszą się sporym powodzeniem. Widać to dokładnie po wynikach, które osiągamy przy okazji sprzedaży apartamentów w Angel Wawel. Już ponad 85 procent mieszkań znalazło swoich nabywców, a inwestycja została ukończona niedawno – mówi Małgorzata Nowosielska, dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Wawel. Położony tuż obok Wzgórza Wawelskiego apartamentowiec oferuje mieszkańcom dostęp do takich luksusów, jak prywatna piwnica na wina czy sala kinowa.

Wreszcie, najnowszą modą jest kupowanie tzw. mieszkania na przyszłość. Robią to na potęgę osoby zaliczające się do Polonii, która ma w planach powrót do Polski na stare lata, lub też po osiągnięciu zadowalającego statusu majątkowego. Polacy mieszkający obecnie za granicą kupują luksusowe mieszkania w Krakowie i od razu wynajmują apartament, z myślą, że kiedyś sami w nim zamieszkają. To kolejny argument potwierdzający tezę głoszącą, że rynek mieszkaniowy w Krakowie czeka dalsza tendencja wzrostowa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych