PARTNER PORTALU

Rynek mieszkań na wynajem. Czego możemy się spodziewać?

Rynek mieszkań na wynajem rozwija się z roku na rok oraz dywersyfikuje w różnych kierunkach. Jakie są najbliższe perspektywy dla tego segmentu?

Autor: housemarket.pl 24 sierpnia 2017 12:40

Choć lokale przeznaczone na wynajem wciąż stanowią stosunkowo nieduży kawałek tortu na rynku mieszkaniowym (około 5% wszystkich zasobów), to w ostatnim czasie nie sposób nie dostrzec ich rosnącego znaczenia. Zgodnie z raportem Rental and Student Housing. Emerging residential asset classes in Poland 2016 firmy Reas, liczba mieszkań na wynajem na przestrzeni ostatnich 5-6 lat zwiększyła się aż dwukrotnie. Jak dodaje Fundacja Habitat for Humanity, w ciągu najbliższej dekady ponad 30% lokali tego typu powinno być dostępne na warunkach korzystniejszych niż dotychczas.

Jak podkreślają eksperci, źródła obecnego trendu upatrywać należy w trzech zasadniczych czynnikach. – Po pierwsze jest to rosnące zainteresowanie lokowaniem kapitału w nieruchomościach przez inwestorów indywidualnych, a także wysokie w porównaniu do lokat bankowych czy obligacji stopy zwrotu z najmu. Polacy wolą dziś zainwestować pieniądze w mieszkanie, niż trzymać je w banku – wyjaśnia Andrzej Szczepanik, ekspert OPG Property Professionals. – Ponadto obserwujemy dynamiczny rozwój rynku deweloperskiego, który powoli się dywersyfikuje i zachęca jego uczestników do wprowadzania nowych produktów skierowanych do wynajmujących – dodaje.

Rynek najmu a sektor instytucjonalny

O rozwoju rynku najmu najlepiej świadczyć może wzrost zainteresowania agencji nieruchomości pośrednictwem w tego typu transakcjach na zasadach komercyjnych, a także rosnący udział zakupów mieszkań na rynku w celach inwestycyjnych. Narodziny trendu w Polsce nie umknęły uwadze inwestorów instytucjonalnych.

– Pierwszy sygnał zmian zaobserwowaliśmy kilka lat temu, kiedy to zarządzany przez BGK Fundusz Mieszkań na Wynajem rozpoczął budowę własnego portfela mieszkań – zauważa Andrzej Szczepanik.

Potencjał tkwiący w tym sektorze potwierdziły w zeszłym roku dwie transakcje z udziałem prywatnych inwestorów instytucjonalnych – zakup 72 luksusowych apartamentów w budynku Złota 44 przez Catella Real Estate AG oraz przejęcie przez Bouwfonds Investment Management całego deweloperskiego projektu Apartamenty Pereca na warszawskiej Woli, w ramach którego ma powstać 193 lokali pod wynajem.

– To śmiałe, można rzec pionierskie ruchy inwestycyjne. Ich powodzenie będzie pewnym papierkiem lakmusowym dla kolejnych tego typu transakcji – ocenia ekspert OPG.

Nie tylko Warszawa

Ceny mieszkań oraz wysoki próg wejścia w postaci wkładu własnego to główne bariery, które ograniczają osoby poszukujące własnego M. Choć w Warszawie problem kosztów odczuwa się najdotkliwiej, to nowych projektów dla wynajmujących nie brakuje także w miastach regionalnych. Szczególnie ciekawie pod tym względem prezentuje się Łódź.

Jedną z najciekawiej zapowiadających się inwestycji na łódzkim rynku najmu jest projekt Basecamp, zlokalizowany w dawnej drukarni działowej naprzeciwko Uniwersytetu Łódzkiego. To pierwszy w mieście produkt z segmentu Student Housing. Do dyspozycji najemców oddane zostanie ponad 25 tys. mkw. powierzchni, w skład której wejdzie 500 pokoi mieszkalnych, kilkanaście wspólnych kuchni, ciche pomieszczenia do nauki, pralnia, siłownia, restauracja i klub studencki. Podobny produkt inwestor oferuje już w Kopenhadze, a analogiczne przedsięwzięcie ma niebawem uruchomić w Poczdamie.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych