PARTNER PORTALU

Rynek mieszkaniowy postawi na zróżnicowanie oferty

Nasycający się rynek mieszkaniowy w niedalekiej przyszłości powinien postawić na większe zróżnicowanie oferty. Coraz zamożniejsza klasa średnia poszukuje nowych sposobów na życie, w tym także na mieszkanie.

Autor: HouseMarket.pl 25 kwietnia 2017 11:10

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego za okres od stycznia do marca 2017. Deweloperzy utrzymują wysokie tempo, narzucone już od kilku lat. Pod względem mieszkań oddanych do użytku, pierwszy kwartał tego roku okazał się rekordowy w historii rodzimego rynku pierwotnego. Nie wydaje się też, aby miał wkrótce wyhamować.

Biorąc pod uwagę mieszkania oddane do użytku w pierwszym kwartale we wszystkich formach budownictwa, tegoroczna liczba – 40.344 – to trzeci wynik w historii Polski po transformacji ustrojowej. Od stycznia do marca więcej mieszkań oddano jedynie w 2009 (41.498 mieszkań) i w rekordowym 1992, kiedy to zakończono realizację 47.242 lokali. Warto jednak zaznaczyć, że blisko 80 proc. z nich powstało w ramach budownictwa spółdzielczego.

Pod względem form budownictwa, prym w pierwszym kwartale 2017 wiódł sektor indywidualny. Tuż za domami jednorodzinnymi, z wynikiem 18.954 uplasowały się mieszkania deweloperskie oddawane na sprzedaż lub wynajem. To wzrost o blisko 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym i jednocześnie największy dopływ lokali od stycznia do marca w dziejach rodzimego rynku pierwotnego.

Deweloperzy wrzucają wyższy bieg

Deweloperzy, którzy mają za sobą rekordowy rok 2016, nie zwalniają nogi z gazu. Choć w porównaniu z czwartym kwartałem ubiegłego roku oddali do użytku przeszło 6 tys. lokali mniej, to w analogicznym okresie uzyskali pozwolenia na budowę większej liczby nowych mieszkań oraz wkopali pierwszą łopatę pod więcej nowych inwestycji.

Optymizm deweloperów wydaje się jeszcze większy, jeśli porównamy okres od stycznia do marca w roku obecnym i ubiegłym. Mowa tu o wzroście na poziomie 40 proc. dla mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz 55 proc. w przypadku zgłoszonych i zaaprobowanych projektów deweloperskich.

Co z tym popytem?

Imponujące liczby po stronie podaży poszły w parze z zainteresowaniem kupujących. Wedle danych z najnowszego raportu firmy REAS, w pierwszym kwartale tego roku na najważniejszych rynkach regionalnych deweloperzy sprzedali rekordowe 18.600 mieszkań. To o 3 proc. więcej w ujęciu kwartał do kwartału i aż o 29,5 proc. więcej w ujęciu rok do roku.

Jakich mieszkań najczęściej poszukują Polacy?

Zdaniem Anny Kwaśny, sales and marketing manager w firmie OPG Property Professionals, w tej kwestii póki co niewiele się zmienia.

- Największym zainteresowaniem nadal cieszą się mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe, o powierzchni od 38 do 60 metrów kwadratowych. Inwestorzy decydujący się na zakup własnego M zwracają uwagę przede wszystkim na dogodną lokalizację – za optimum przyjmuje się osiedla godzące bliskość centrum oraz urok życia na przedmieściach – przyznaje Anny Kwaśny.

Zdaniem ekspertki, nasycający się rynek mieszkaniowy w niedalekiej przyszłości powinien postawić na większe zróżnicowanie oferty. Coraz zamożniejsza klasa średnia poszukuje nowych sposobów na życie, w tym także na mieszkanie.

- Otrzymujemy w ostatnim czasie pytania o formaty niestandardowe, na przykład lokale dwupoziomowe. Z tego względu w drugim etapie realizowanej przez nas inwestycji Art Modern w Łodzi postawiliśmy na ekskluzywne lofty o zróżnicowanym metrażu – zarówno klasyczne, dwupoziomowe apartamenty o powierzchni do 122 metrów kwadratowych, jak też warianty nieco bardziej kompaktowe: dwupokojowe i trzypokojowe o powierzchni od 45 do 73 metrów kwadratowych – tłumaczy Anna Kwaśny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych