PARTNER PORTALU

Rynek mieszkaniowy z amerykańskiej perspektywy

Dobra polityka powinna dbać o stronę podażową, a stronę popytową pozostawić w spokoju - uważa prof. Edward Glaeser z Uniwersytetu Harvarda.

Autor: forsal/housemarket.pl 07 maja 2015 14:16

Według profesora Uniwersytetu Harvarda poprzez wspieranie młodych w staraniach o własne cztery kąty sztucznie zawyża popyt na mieszkania, a w rezultacie ich ceny niepotrzebnie rosną. Z drugiej strony utrudnia się, wprowadzając różnego typu pozwolenia i ograniczenia w planach zabudowy, budowę nowych osiedli, czyli ogranicza się podaż.

- Dobra polityka powinna dbać o stronę podażową, a stronę popytową w tym przypadku pozostawić w spokoju - powiedział w rozmowie z portalem Forsal.pl prof. Edward Glaeser, wykładowca ekonomii na Harvardzie.

Profesor zwraca jednak uwagę na to, że przy zniesieniu barier regulacyjnych, ceny mieszkań w dużych miastach będą wyższe niż gdzie indziej i to dobrze, bo w ten sposób inne miejscowości zachowują przewagę komparatywną i mogą zaoferować tańsze życie, przyciągając do siebie talenty, które być może kiedyś wyemigrowały do wielkich metropolii. Ograniczenia, które zmniejszają podaż nowych mieszkań i domów, przyczyniają się do powiększania społecznych nierówności. Pojawia się ryzyko, że duże i bogate miasta zamienią się w miasta-butiki, gdzie będzie mieszkać wyłącznie klasa średnia bądź wyższa.

Amerykański specjalista krytykuje budowę mieszkań na koszt państwa. - Już teraz miasta często inwestują w mieszkalnictwo komunalne i tworzą w ten sposób rezerwaty biedy, dzielnice gromadzące ludzi upośledzonych płacowo, konserwujące ich w takim stanie - mówi w wywiadzie dla Forsalu.pl. - Tymczasem dla rozwoju każdego miasta niezwykle ważna jest różnorodność i wymieszanie. Bogaci i biedni powinni mieszkać w miarę blisko siebie. W ten sposób miasta stają się bardziej demokratyczne.

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych