PARTNER PORTALU

Rynek mieszkaniowy z nowym rekordem. Deweloperzy ruszyli z budową ponad 100 tys. mieszkań

Mieszkanie Plus i nagrzany rynek mieszkaniowy nie studzą entuzjazmu deweloperów. Po raz pierwszy w historii polskiego rynku rozpoczęli oni budowę ponad stu tysięcy mieszkań. GUS zanotował rekord także w kategorii liczby mieszkań oddanych do użytkowania, ich liczba przekroczyła 85,5 tys. lokali.

Autor: housemarket.pl 20 września 2017 14:31

101 308 lokali mieszkalnych zaczęli budować w ostatnich 12 miesiącach deweloperzy w Polsce. To pierwszy w historii polskiego rynku przypadek, gdy przekroczona została bariera 100 tys. mieszkań. Sierpniowe 9330 sztuk to o 27 % więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Liczba rozpoczynanych budów rośnie z kwartału na kwartał, a efektem tego są rekordy w innej kategorii danych raportowanych przez Główny Urząd Statystyczny: lokali oddawanych do użytkowania.

Z obliczeń wykonanych przez Home Brokera na podstawie danych opublikowanych przez GUS wynika, że w okresie wrzesień 2016 – sierpień 2017 budujący mieszkania przeznaczone na sprzedaż i wynajem oddali do użytkowania 85 541 lokali, o 10,5 % więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W samym sierpniu były to 7 943 mieszkania, o 45 % więcej niż przed rokiem.

Nie spada też aktywność deweloperów na polu pozyskiwania pozwoleń na kolejne budowy. W ostatnim roku liczba nowych pozwoleń przekroczyła 127 tys., co oznacza wzrost o ponad 24 % rok do roku.

Rośnie nie tylko podaż

Póki co deweloperzy nie narzekają na brak chętnych do zakupów nowych mieszkań. W wielu inwestycjach duża część lokali zostaje sprzedana na pierwszych etapach budowy. Mieszkania z rynku pierwotnego są kupowane przez inwestorów i wprowadzane na rynek najmu by przynosiły zyski posiadaczowi. Inwestycje te są często realizowane bez udziału finansowania bankowego, jak policzył Open Finance, kwartalnie w siedmiu największych miastach za gotówkę kupowanych jest ponad 12 tys. mieszkań.

W pierwszym półroczu 2017 r. deweloperzy notowani na giełdzie zanotowali niemal 25-proc. wzrost, a w niektórych firmach dynamika przekroczyła 40 %. Liderami rynku są Dom Development, Murapol i Robyg, które w pierwszym półroczu sprzedały po 1 600-1 700 lokali mieszkalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych