PARTNER PORTALU

Rynek najmu rośnie w siłę

Kupno mieszkania na wynajem to coraz popularniejsza forma inwestycji. - Widzę duży potencjał w nowych osiedlach, pod warunkiem, że są budowane w dobrych lokalizacjach i z łatwym dostępem do udogodnień - uważa Angelika Cholewka, Sales Manager Residential w Immofinanz.

Autor: HouseMarket.pl 03 marca 2016 09:02

Obecnie w Polsce rynek mieszkań na wynajem to zaledwie kilkanaście procent. W porównaniu do krajów zachodnich, takich jak Niemcy czy Austria gdzie rynek najmu ocenia się na poziomie 45 proc., (niektóre źródła mówią nawet o 60 proc.).

- Przyglądając się dużym miastom, w tym Katowicom, można stwierdzić, że rynek wynajmu jest w nich mocno skorelowany z atrakcyjnością biznesowo-zarobkową. Na przykładzie osiedla Dębowe Tarasy możemy śmiało powiedzieć, że mieszkania na wynajem to bardzo dobra inwestycja i lokata na przyszłość - uważa Angelika Cholewka, Sales Manager Residential w Immofinanz. - Coraz więcej ludzi wybiera tę formę inwestycji ze względu na bardzo duże bezpieczeństwo, ale też z uwagi na wysoką stopę zwrotu, która kształtuje się na poziomie 7-10 proc. netto. Dlatego, jeśli chodzi o rynek wynajmu, widzę duży potencjał w nowych osiedlach, pod warunkiem, że są budowane w dobrych lokalizacjach i z łatwym dostępem do udogodnień.

Rodzimy rynek kryje w sobie duży potencjał, ale nie jest pozbawiony wyzwań. Zdaniem przedstawicielki Immofinanz mieszkania na wynajem w Polsce nie są popularne, ponieważ panuje powszechne przekonanie, że każdy powinien mieć własne mieszkanie. - Jesteśmy też mniej mobilni niż społeczeństwa na Zachodzie, a ludzie mniej migrują za pracą - podkreśla Angelika Cholewka. - Ważnym parametrem jest przy tym cena zakupu nieruchomości. W Polsce taki koszt to cena ok. 15-letniego wynajmu mieszkania. Tymczasem u naszych zachodnich sąsiadów szacuje się, że 30 lat jest potrzebnych aby spłacić mieszkanie, a średnia europejska to 26 lat.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych