PARTNER PORTALU

Rynek wtórny stabilny. Kupującym sprzyja duża podaż nieruchomości

W Łodzi rośnie popyt na najtańsze i najmniejsze mieszkania na rynku wtórnym. Coraz droższych lokali szukają mieszkańcy Wrocławia - wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Autor: HouseMarket.pl 11 września 2015 09:36

W sierpniu średnia cena ofertowa wyliczona dla 15 miast nie ulegała obniżce, jak miało to miejsce w poprzednich miesiącach. Obecnie zmiana wynosi +0,2 proc. Nie oznacza to jednak wzrostów kosztów we wszystkich lokalizacjach. W sierpniu w siedmiu spośród monitorowanych miast odnotowano stawki niższe niż w lipcu. Były to Sopot, Szczecin, Katowice, Warszawa, Łódź, Lublin oraz Wrocław. – W pozostałych lokalizacjach ceny wzrosły, a największe podwyżki dotyczyły Poznania oraz Gdyni, gdzie wyniosły kolejno 1,8 proc. oraz 1,5 proc. – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Jeśli obecne ceny porównamy z poziomem z  zeszłego roku okaże się, że są niższe o około 1,9 proc., a w niektórych miastach (Toruń, Olsztyn) jest to różnica wynosząca powyżej 4 proc.

Korzystna dla kupujących sytuacja na rynku wynika nie tylko z atrakcyjnej ceny, ale również dużej liczby mieszkań wystawianych na sprzedaż. W porównaniu z sierpniem 2014 roku obecnie wybór ofert jest o około 30 proc. większy, a ogłoszenia dotyczą nieruchomości o zróżnicowanych cenach.

 Sierpniowa stabilizacja na rynku

W większości analizowanych miast nie doszło do znaczących zmian cen. – Największe obniżki dotyczą transakcji w Łodzi. Kupujący decydują się na coraz tańszy segment mieszkań. W sierpniu przeciętna cena lokalu na tamtejszym rynku wynosiła 3 434 zł za mkw., czyli aż o 5 proc. mniej niż rok temu – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W Łodzi nabywamy też mniejsze mieszkania, których przeciętny metraż w ciągu ostatnich trzech miesięcy liczy około 46 mkw. Spośród analizowanych lokalizacji jest to najmniejsza wartość. Zupełnie inaczej kształtuje się sytuacja na rynku nieruchomości we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska klienci dokonują zakupu coraz droższych lokali. Cena za metr kwadratowy nieruchomości wzrosła o 445 zł i jest wyższa o 3,6 proc. niż rok temu. Ze zwiększonymi kosztami muszą się liczyć również osoby zainteresowane kupnem nieruchomości w Krakowie, Poznaniu czy Gdyni.

Istotną informacją jest także wzrost marż tradycyjnych kredytów z minimalnym (10 proc.) wkładem własnym, których średnia wynosi 2,02 proc. i jest najwyższa od 2010 r. Jednak porównując je z marżami obowiązującymi w ubiegłym roku dla kredytów z wkładem 5 proc., nadal można uznać je za niezbyt wysokie. Ponadto, nawet mimo wzrostu marż, oprocentowanie utrzymuje się wciąż na bardzo niskim poziomie. Dla kredytów z LTV 90 proc. wynosi ono przeciętnie 3,75 proc. Poza tym kredyty hipoteczne nadal są dość łatwo dostępne. Mimo że zdolność kredytowa nieznacznie spadła w porównaniu z majem czy kwietniem, to wciąż jest o ok. 20 proc. wyższa niż na początku 2013 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych