PARTNER PORTALU

Rynek wtórny stołecznych nieruchomości przygotowuje się na wynajem

86 dni wynosi średni czas sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. Nabywcę szybko znajdowały mieszkania w przedwojennych kamienicach. Część z nich, po odświeżeniu, może powrócić na rynek jako oferty na wynajem.

Autor: Housemarket.pl 19 maja 2015 12:55

Średni czas sprzedaży mieszkania w Warszawie w transakcjach z marca i kwietnia br. to 86 dni. Jest to jednocześnie jeden z trzech najniższych wyników w ciągu sześciu lat prowadzenia statystyk przez Metrohouse.

Według Barometru Metrohouse w grupie mieszkań, które sprzedawały się najszybciej, tzn. do miesiąca od upublicznienia oferty znajdują się lokale w dość niskiej cenie jak na stołeczne realia, bo do 300 tys. zł. Co ciekawe, nabywcę szybko znajdowały mieszkania w przedwojennych kamienicach m.in. na Żoliborzu, Ochocie i Pradze Południe – zwłaszcza jeżeli były to małe lokale jednopokojowe do 30 mkw. Można domniemywać, że część z nich po odświeżeniu powróci na rynek jako oferty na wynajem. Drugą liczną grupą są dwupokojowe mieszkania w budynkach z wielkiej płyty (Targówek, Bemowo, Mokotów), które z racji ceny są nadal popularne na rynku. Nowsze budownictwo po 2000 r. nie spotykało się z tak dużym popytem, a w grupie mieszkań o najszybszym tempie sprzedaży znajdowały się wyłącznie mieszkania dwupokojowe. Tradycyjnie najdłużej sprzedawane są mieszkania o metrażu większym niż 70 mkw., choć i tu dysproporcje są dość spore. Przy dobrej wycenie mamy liczne przykłady mieszkań, które znajdowały nabywców już w ciągu pierwszych kilkunastu dni od pojawienia się na rynku.

W ślad za skróceniem średniego czasu sprzedaży idą zwiększone możliwości negocjowania ceny. Od ostatniej ceny widocznej w ofercie klienci negocjowali jeszcze średnio 2,7 proc. W pojedynczych przypadkach negocjacje zakończyły się kilkunastoprocentową obniżką ceny, ale w prawie co piątej transakcji negocjacje zakończyły się fiaskiem. Najtrudniejsze zadanie negocjacyjne dotyczyło ustalenia ostatecznej ceny sprzedaży najmniejszych mieszkań. Tu margines do obniżek by naprawdę symboliczny. W przypadku mieszkań o największych metrażach (powyżej 80 m kw.) udawało się znacznie częściej wynegocjować więcej niż 5 proc. ceny ofertowej.

Największa liczba transakcji przypadła na Bemowo, Mokotów i Wolę.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych