PARTNER PORTALU

Rząd nie planuje przedłużenia programu Mieszkanie dla Młodych

Według ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka Mieszkanie dla Młodych zostało źle przygotowane.

Autor: HouseMarket.pl 14 stycznia 2016 09:03

Minister Andrzej Adamczyk zdementował pogłoski o tym, że Prawo i Sprawiedliwość wygasza program Mieszkanie dla Młodych. - Ci, którzy głośno o tym mówią, niedawno robili wszystko, aby polskie rodziny nie otrzymały żadnej pomocy - stwierdził Andrzej Adamczyk.

Przypomniał, że 31 grudnia w 2012 r. wygasł program Rodzina na Swoim, bo rządzący wówczas zapewniali, że przygotują korzystniejszą ofertę. - Zlikwidowano wówczas możliwość odliczania VAT-u za materiały budowlane. Chodziło o niebagatelną kwotę: w 2011 r. było to 1 mld 200 mln zł. Skorzystało z odliczenia ok. pół miliona Polaków. W 2013 r. z kolei nie zaproponowano polskim rodzinom żadnego wsparcia - podkreślił minister Adamczyk.

Według niego program Mieszkanie dla Młodych jest przeznaczony dla bardzo wąskiej grupy i słusznie przezywa się go Deweloper na Swoim. - Wykorzystano tylko 34 proc. kwoty zapisanej w ustawie o MdM-ie. W 2013 r. było to 570 mln zł, a wykorzystano tylko 207 mln zł. Dlatego apeluję do polityków Platformy Obywatelskiej: uderzcie się mocno w piersi i przyznajcie, że zmarnowaliście 362,7 mln zł dotacji celowej - wylicza minister.

Nie będzie przedłużenia MdM-u

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński przyznaje, że rząd nie zakłada przedłużenia programu MdM. Obecnie jest on realizowany dokładnie według założeń poprzedniego gabinetu.

- Nagły wzrost składanych wniosków był związany z tym, że posłowie ówczesnej opozycji domagali się m.in. rozszerzenia programu o rynek wtórny - tłumaczy Kazimierz Smoliński. Zwiększenie zainteresowania należy, według niego, tłumaczyć też zapowiadanym przez banki podniesieniem wkładów własnych. W ubiegłym roku to było 10 proc., w tym - 15 proc., a w przyszłym będzie 20 proc.

- Dlatego w ostatnich czterech miesiącach, a tak naprawdę w listopadzie i w grudniu nastąpił radykalny przyrost składanych wniosków. Na razie wykorzystanie środków wynosi 50 proc. - wylicza wiceminister.

Przypomina jednocześnie, że Bank Gospodarstwa Krajowego musi wstrzymać realizowanie umów, jeżeli przekroczy 95 proc. Wtedy wnioski przechodzą na następny rok. - Przez ten zabieg liczba budowanych mieszkań wcale się nie zmniejsza, bo deweloperzy się dostosowali i przesuwają płatności na kolejny rok - podkreśla Kazimierz Smoliński.

W tym roku na program przewidziano w budżecie 730 mln zł, w przyszłym - 746 mln zł, a w 2018 r. - 762 mln zł.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych