PARTNER PORTALU

Rząd przygotowuje program dla blokowisk z wielkiej płyty

Rząd powołuje konsorcjum, by gruntownie przebadać budynki wykonane w technologii wielkiej płyty.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PortalSamorzadowy.pl 14 lipca 2015 08:22

Sejmowa dyskusja w podkomisji nad projektem ustawy o rewitalizacji wywołała pytania o budynki wykonane w technologii wielkiej płyty.

Józef Lassota, poseł PO, były prezydent Krakowa, podkreśla, że problem ten nie jest ujęty osobno w projekcie ustawy o rewitalizacji. Dotyczy on nie tylko poszczególnych miast, ale całego kraju.

– Dziś nie trzeba jeszcze gwałtownie przystępować do różnych działań, ale są poważne symptomy, że to budownictwo będzie wymagało systemowego podejścia. Musi to być rozwiązane w skali kraju, ale ta ustawa nie daje takiej możliwości – analizuje Józef Lassota.

Modernizacja wielkiej płyty nie jest rewitalizacją

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski wyjaśnia, że choć budynki z wielkiej płyty nie zostały osobno ujęte w ustawie o rewitalizacji, ich modernizacja może być elementem procesów rewitalizacyjnych.

– Jeśli w osiedlu mieszkaniowym występują negatywne zjawiska społeczne, którym będziemy chcieli przeciwdziałać w procesie rewitalizacyjnym, to oczywiście także modernizacją budynków może być elementem rewitalizacji – wyjaśnia Paweł Orłowski.

Zdaniem wiceszefa MIiR tam, gdzie nie ma patologii społecznej, modernizacja budynków z wielkiej płyty sama w sobie rewitalizacją nie jest. – W wypadku budynków w złym stanie technicznym będziemy robić remonty – twierdzi Paweł Orłowski.

Paweł Orłowski dodaje, że resort infrastruktury i rozwoju zlecił Instytutowi Techniki Budowlanej stworzenie konsorcjum celem gruntownego opracowania metodologii badania budynków z wielkiej płyty.

Przeczytaj więcej 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych