PARTNER PORTALU

Rząd wprowadza zmiany w programie MdM

Projekt zmieniający zasady programu MdM trafi do specjalnie powołanej podkomisji. Rządowy program nie uniknie zmian.

Autor: PAP 09 kwietnia 2015 19:06

Projekt nowelizacji wprowadza daleko idące zmiany - wskazał wiceszef MIR Paweł Orłowski, przedstawiając posłom rządową propozycję. "Celem projektu jest uwzględnienie analiz przeprowadzonych po pierwszym roku funkcjonowania programu i zwiększenie roli programu jako instrumentu polityki mieszkaniowej, ale też polityki demograficznej i społecznej" - wyjaśnił Orłowski.

W projekcie nowelizacji rząd zaproponował szereg prorodzinnych rozwiązań do programu MdM, w tym ułatwiających kupno mieszkania osobom lub rodzinom z trójką dzieci.

Koncepcję MdM zdecydowanie skrytykowali posłowie opozycji. Zaproponowano m.in. by w programie uwzględnić możliwość zakupu mieszkań na rynku wtórnym, a także budowę domów w "systemie gospodarczym" oraz rozbudowę i adaptację mieszkań w tym systemie (bez udziału firm deweloperskich).

Akceptując zmiany w programie przygotowane przez MIR, w marcu rząd informował o powodach ich wprowadzenia: "Od 2014 r. rząd realizuje program Mieszkanie dla młodych, który zastąpił program Rodzina na swoim. Program wspiera młodych w nabyciu pierwszego mieszkania finansowanego kredytem z dopłatą do wkładu własnego. Od początku jego funkcjonowania do 20 lutego 2015 r. udzielono 16 242 kredytów objętych dofinansowaniem wkładu własnego na 372,4 mln zł, z czego wypłacono 251,8 mln zł. Po przeanalizowaniu efektów programu zdecydowano, że wymaga on zmian, tak aby zaczął lepiej spełniać swój podstawowy cel - większej dostępności mieszkań dla rodzin wielodzietnych".

Główne zmiany ujęte w noweli to: zwiększenie w programie udziału osób, które chcą skorzystać z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych w nabyciu mieszkania. Z możliwości dofinansowania wkładu własnego będą mogli skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania, i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania. Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają uzyskanie wsparcia finansowego nabywcom, którzy kupują od spółdzielni mieszkania powstające na zasadach deweloperskich oraz mieszkania budowane na rzecz członków spółdzielni, których budowa została już zakończona i rozliczona.

Dodatkowo dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci przewidziano zwiększenie z 50 do 65 mkw. powierzchni mieszkaniowej, od której byłaby liczona dopłata do wkładu własnego. Zwiększono też wysokość dopłat do 30 proc. tzw. wartości odtworzeniowej mieszkania (obecnie jest to 15 proc.). Osoby i rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymywać dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 20 proc. tej wartości (obecnie też jest to 15 proc.).

W projekcie nowelizacji zrezygnowano z warunku dofinansowania tylko zakupu pierwszego mieszkania, a także limitu wieku w przypadku rodzin i osób wychowujących co najmniej troje dzieci w dniu składania wniosku o dofinansowanie wkładu własnego. Oznacza to, że z programu będą mogły skorzystać osoby i rodziny z trójką dzieci (lub większą ich liczbą), które wprawdzie mają mieszkanie, ale chcą kupić większy lokal, i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył limit wieku - obecnie przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych