PARTNER PORTALU

Rzeszów namawia do wymiany pieców węglowych

Władze Rzeszowa będą zachęcać mieszkańców do wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne lub do podłączania się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Autor: PAP 26 listopada 2015 16:50

Każdy, kto zdecyduje się na taki krok, może uzyskać dofinansowanie z programu Kawka. Jak podkreśliła w czwartek na konferencji prasowej dyrektorka wydziału pozyskiwania funduszy w rzeszowskim magistracie Stanisława Bęben, samorząd od kilkunastu lat prowadzi działania zamierzające do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza.

Bęben podkreśliła, że samorząd wziął udział w poprzednich dwóch edycjach programu Kawka. - Udało nam się zlikwidować w sumie ponad 400 pieców opalanych węglem. Pozyskaliśmy w dwóch edycjach programu 6 mln zł dofinansowania. Teraz będziemy przygotowywać się do trzeciej edycji tego programu - zaznaczyła.

Do mieszkańców wysłane zostały specjalne ankiety, w których mogą deklarować, czy chcą wymienić swój piec i skorzystać z dofinansowania z programu Kawka. Najwyżej oceniane będą wnioski, w których mieszkańcy będą chcieli podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Rzeszowie Józef Wicher powiedział na konferencji, że spółka od trzech lat rozbudowuje sieć. Zapowiedział, że kończą się prace przy projektowaniu sieci do strefy ekonomicznej Dworzysko.

- W najbliższej przyszłości chcemy też podłączyć do naszej sieci ciepłowniczej osiedle Zimowit, te prace będą kosztować nas ponad 5 mln zł - dodał Wicher. Prezes MPEC zaznaczył, że średni koszt ogrzewania jednego metra kwadratowego powierzchni w Rzeszowie w ub. roku wynosił 2,10 zł.

- W tych obiektach, które miały dobre docieplenie, koszty spadały poniżej 1 zł za m kw. Natomiast źle docieplone budynki powodowały, że cena rosła nawet do ponad 5 zł za m kw. Dlatego namawiamy, aby docieplać obiekty, aby koszty były jak najmniejsze - zachęcał Wicher.

Według niego ciepło systemowe jest nie tylko tańsze, ekologiczne, ale również bezpieczniejsze - nie niesie zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla. Program Kawka prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Dzięki niemu można wymieniać stare piece na nowe. Budżet programu wynosi ok. 120 mln zł. Do tej pory z pieniędzy skorzystano w ponad 60 miastach, w których zlikwidowano 34 tys. kotłów węglowych o niskiej sprawności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych