PARTNER PORTALU

Sąsiad korporacja, czyli mieszkanie przy biurowym zagłębiu

Wielu młodych, często samotnych pracowników korporacji decyduje się więc na wynajem – lub zakup – mieszkania w takim miejscu, by do firmy można było dojść na piechotę. Jak biurowe zagłębia wpływają na okoliczne ceny mieszkań.

Autor: housemarket.pl 19 marca 2018 15:18

W analizie urban.one wzięto pod uwagę mieszkania o powierzchni poniżej 40m2, zlokalizowane do dwóch kilometrów od głównych biurowych ośrodków – tak, aby do pracy można było dojść spacerem w kilkanaście minut.

Warszawski Mordor, jest już tak nazywany przez wszystkich – nawet pracowników wyższego szczebla i deweloperów. Biurowe zagłębie na warszawskim Służewcu zostało tak nazwane przez analogię do niegościnnej i mrocznej krainy z Władcy Pierścieni. Obecnie, na Mordorze jest już ponad 900 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. To więcej niż posiadają niektóre duże polskie miasta. Mordor jest pierwowzorem polskich zagłębi biurowych – i modelowym przykładem ich problemów.

Około 100 tys. pracowników, dziesiątki biurowców, korki, zaparkowane gdzie się da samochody i wiecznie zapchane autobusy i tramwaje – każdy warszawiak wie, o które miejsce chodzi. Uniknąć tych problemów pozwoliłoby mieszkanie niedaleko. Zauważyli to już deweloperzy, którzy na potęgę budują w okolicy nowe bloki. Te już istniejące, też cieszą się sporą popularnością. Analitycy urban.one sprawdzili, że ceny mieszkań w promieniu 2 km od Mordoru są o kilkanaście procent wyższe niż wynosi średnia dla całej Warszawy, i kilka procent wyższe niż wartości dla dzielnicy Mokotów. Metr kwadratowy małego mieszkania w okolicach biurowego zagłębia to wydatek ponad 8,8 tys. zł.
Przepełnienie Służewca sprawiło, że firmy zaczęły szukać nowego, lepiej skomunikowanego miejsca na biura. Takie już powstało na Woli, w okolicach Ronda Daszyńskiego. Dojeżdżają tam tramwaje i autobusy, powstała też stacja drugiej linii metra.

Złośliwi już zaczęli nazywać ten obszar Isengardem – który we Władcy Pierścieni był siedzibą złego czarodzieja Sarumana. Tak jak nad Isengardem górowała jego wieża, tak przy Rondzie Daszyńskiego najważniejszym punktem jest budynek Warsaw Spire. Łącznie, w tej okolicy ma powstać nawet 2,5 mln metrów kwadratowych biur. Gdyby porównać to ze statystykami ze Służewca, oznaczałoby to ponad 200 tys. miejsc pracy. Popyt na niewielkie mieszkania w okolicy jest ogromny – kosztują one 25 proc. więcej niż wynosi warszawska średnia (prawie 9,5 tys. zł/mkw).

Opuszczając Warszawę, trudno znaleźć zagłębie biurowe o podobnej skali. Takie zgrupowanie biurowców można jeszcze znaleźć na przykład w Gdańsku. Tam, w niewielkiej odległości od siebie, w pobliżu kampusu Uniwersytetu Gdańskiego, znajdują się: Kompleks biznesowy Alchemia, Olivia Business Centre i Arkońska Business Park. Łącznie prawie 200 tys. mkw powierzchni biurowej. Tak duża powierzchnia biurowa w jednym miejscu nie mogła pozostać bez wpływu na ceny mieszkań w okolicy. Średnio, za metr kwadratowy mieszkania w promieniu 2 kilometrów, trzeba zapłacić prawie 7,3 tys. zł. To o prawie 20 proc. więcej niż wynosi gdańska średnia.

W pozostałych dużych miastach Polski, powierzchnie biurowe są bardziej rozsiane. Trudno znaleźć większe zgrupowania biurowców. Na przykład w Krakowie, centra biurowe są zlokalizowane na obrzeżach miasta. Kraków Business Park znajduje się nawet poza granicami Krakowa, już w Zabierzowie. Dużo biurowców w jednym punkcie można jednak znaleźć na przykład na południowy zachód od Centrum, niedaleko Osiedla Europejskiego. Tam swoje siedziby mają takie firmy jak Shell, Ericsson czy Motorola. Duża odległość od Centrum i stosunkowo niewielka powierzchnia biurowa sprawiają jednak, że ceny w okolicy nie różnią się zbytnio od przeciętnych cen w Krakowie. Wynoszą około 6,4 tys. zł/mkw, podczas gdy krakowska średnia to prawie 6,2 tys. zł/mkw. 

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych