PARTNER PORTALU

Segment premium sposobem na rozsądne inwestowanie środków?

W obliczu zmian gospodarczo-ekonomicznych inwestycja w nieruchomości zyskuje na atrakcyjności - uważają Tomasz Karpiel i Sylwester Roszewski z Angel Poland Group.

Autor: HouseMarket.pl 08 kwietnia 2015 14:03

Zdaniem ekspertów z Angel Poland Group kryzys gospodarczy, który rozpoczął się w 2008 roku, wszedł w charakterystyczną fazę - większość gospodarek trapi deflacja. To problem, który do niedawna był tylko książkowym, teoretycznym zagadnieniem, a który osiągając formę tzw. „spirali deflacyjnej” może prowadzić do spadku konsumpcji, redukcji inwestycji i wzrostu bezrobocia. Instytucje regulujące rynki próbują z nią walczyć różnymi sposobami – zwiększeniem podaży pieniądza w formie „dodruku pieniądza” i obniżek stóp procentowych.  

- Aktualnie żyjemy w czasach niskich stóp procentowych, banki centralne wielu krajów (zarówno w Europie, Azji czy USA) zredukowały bazowe stopy procentowe do historycznych minimów, a w przypadku kilku krajów (takich jak Szwajcaria, Szwecja czy strefa euro) wprowadzono ujemne stopy procentowe, co znaczy, że depozytariusze „dopłacają” do lokat. Prognozuje się, że trend ten utrzyma się przez najbliższe 2-3 lata, aż do czasu wyraźnego ożywienia gospodarczego wiodących krajów - uważają Tomasz Karpiel i Sylwester Roszewski z Angel Poland Group. 

Ścieżką redukcji stóp procentowych podążyła też ostatnio Rada Polityki Pieniężnej, zmniejszając stopę bazową o 0,5 proc. To czynniki, które powodują, że inwestorzy dotychczas usatysfakcjonowani stopami zwrotu z inwestycji w depozyty czy na rynkach pieniężnych, szukają alternatywnych form inwestowania, oferujących zadowalający zysk przy akceptowalnym poziomie ryzyka.

- Działając od dłuższego czasu w obrębie nieruchomości, dostrzegamy coraz większe zainteresowanie indywidualnych inwestorów tym rynkiem. Inwestycja w biura albo powierzchnie komercyjne to przede wszystkim domena funduszy albo dużych graczy. Dla indywidualnych inwestorów atrakcyjny pozostaje rynek nieruchomości mieszkaniowych - twierdzą eksperci. - Sprzedaż mieszkań w 2014 r. przekroczyła rekordowe poziomy sprzed kryzysu i to pomimo niskiej aktywności kredytowej banków. Nabywcy coraz częściej kupują mieszkania za gotówkę, traktując je nierzadko jako inwestycję. Poziom rentowności z najmu mieszkań wynosi powyżej 7-8 proc., a w segmencie premium często przekracza 10 proc. Co ważne, mieszkania w dobrych lokalizacjach zyskują na wartości w czasie. To dobre informacje zarówno dla inwestorów, jak i dla deweloperów.

Kryzys i ustawa deweloperska z rynku nieruchomości mieszkaniowych powoli eliminuje niewielkie podmioty na rzecz większych graczy. Nabywanie lokali mieszkalnych w celach inwestycyjnych to trend, który stale się umacnia od 2004 roku, kiedy polski rynek spotkał się z dużym zainteresowaniem obcokrajowców.

- Obecnie obserwujemy wzrost udziału naszego lokalnego kapitału. Zjawisko to jest najbardziej widoczne w przypadku nieruchomości z segmentu premium - uważają przedstawiciele firmy, która prowadzi takie inwestycje od ponad 10 lat. - Projekty te przyciągają wymagających klientów, którzy zakup apartamentu traktują jako inwestycję środków, ale też inwestycję we własną przyszłość i komfort mieszkania. Co istotne z punktu widzenia klientów - wartość lokalu powinna iść w górę, jako że inwestycje z półki premium realizowane są w centrach miast, a te jak wiemy mają ograniczone możliwości. Nie dziwi więc, że realizowane obecnie projekty Angel Wawel i Ovo Wrocław mogą się pochwalić bardzo dobrymi wynikami sprzedaży.

Pomimo tego, że budowy w obu przypadkach jeszcze trwają, w obu obiektach sprzedano już ponad 80 proc. apartamentów.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych