PARTNER PORTALU

Sejm: dalsze prace nad nowelą o komisji weryfikacyjnej

Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie projektu PiS nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej, o co wnioskowała PO i N. Projekt trafi teraz do komisji; przewiduje on m.in. możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy przed komisję świadków decyzją prokuratora okręgowego.

Autor: PAP 08 grudnia 2017 14:45

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji odbyło się w środę późnym wieczorem. Wnioski o odrzucenie złożyli wtedy posłowie PO i Nowoczesnej.

W piątek Sejm nie zgodził się na przyjęcie tych wniosków. Za odrzuceniem projektu było 157 posłów, przeciw było 284, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki odpierał zarzuty opozycji pod adresem komisji.

"Jesteście w amoku, dlatego próbujecie odrzucić ten projekt ustawy o komisji weryfikacyjnej. Widzicie, że za naszych rządów złapaliśmy reprywatyzacyjną hydrę za łeb, za waszych rządów mafia reprywatyzacyjna lądowała na warszawskich salonach, za naszych rządów ląduje w aresztach i zakładach karnych" - powiedział Jaki.

Robert Kropiwnicki (PO) powiedział, że po pół roku działalności komisji, żadna jej decyzja nie jest prawomocna, wszystkie są zaskarżone. "Po pół roku nie ma żadnych wymiernych efektów, komisja niby oddała, to, co było miejskie, a tak naprawdę mieszkańcy nie odzyskali żadnej kamienicy, żadnego odszkodowania nie wypłacono, to jest jeden wieli +pic+" - powiedział Kropiwnicki.

Projekt nowelizacji zakłada m.in. zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisją weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego. Komisja weryfikacyjna ma też uzyskać możliwość nałożenia kary grzywny do 1 mln zł na osobę, która dopuściła się pozaprawnych działań wobec danej nieruchomości.

Komisja od początku czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych