PARTNER PORTALU

Sektor budownictwa czekają dobre perspektywy

Analitycy Haitong Bank uważają, że w najbliższych kwartałach polski sektor budownictwa mieszkaniowego nadal czekają stosunkowo dobre perspektywy. Prognozują, że pierwotny rynek mieszkaniowy w kraju zanotuje jedynie niewielki spadek lub brak zmian w dynamice przedsprzedaży.

Autor: housemarket.pl 09 maja 2018 14:02

Co więcej, Haitong Bank oczekuje jedynie umiarkowanego spadku przedsprzedaży w 2019 r., na poziomie 15-20 proc. Jednocześnie, z uwagi na przedłużające się procedury administracyjne i narastające problemy z dostępnością siły roboczej w budownictwie, analitycy nie spodziewają się wzrostu podaży nowych mieszkań w 2018 r. w ujęciu rocznym.

Ponadto, prognozują nawet większy niż pierwotnie zakładano spadek w 2019 r., pogłębiony przez prawdopodobny niedobór działek budowlanych. Dlatego analitycy Haitong Bank znacząco podwyższają prognozy dotyczące wzrostu cen mieszkań r/r w br. i oczekują, że zaczną się one wypłaszczać dopiero w 2020 r.

Analitycy podnoszą również prognozy dotyczące wzrostu kosztów budowlanych w latach 2018-2019. Tym niemniej, po podniesieniu założeń dla cen mieszkań, oczekują, że marże w projektach porównywalnych nie spadną znacząco ani w tym, ani w przyszłym roku. Dodatkowo spodziewają się, że najważniejsi gracze rynkowi, których analizują, wyprzedzą cały rynek pod względem dynamiki przedsprzedaży, a potencjalne zniesienie otwartych rachunków powierniczych może nawet pogłębić ten efekt. Dodatkowo prognozują, że deweloperzy będą osiągać solidne zyski w latach 2018-2020 i wypłacą sowite dywidendy w tym okresie. W wybranych przypadkach wciąż nie wydaje się być to w pełni uwzględnione w cenach. Preferowane przez analityków spółki to: Dom Development (kupuj)i  LC Corp (kupuj) kosztem Ronsona (neutralnie) i Atalu (neutralnie).

Atal

Analitycy prognozują, że w 2018 r. Atal będzie w stanie osiągnąć kolejny rekord pod względem wolumenu przedsprzedaży mieszkań dzięki swojej szerokiej i zdywersyfikowanej ofercie oraz ambitnym planom realizacyjnym. Następnie odnotuje jedynie niewielki spadek o 5 proc. r/r w 2019 r., co jest wyróżniającym się na plus wynikiem na tle innych analizowanych przez Haitong Bank konkurentów. Analitycy spodziewają się również solidnych wyników finansowych oraz jednych z najlepszych w swojej kategorii stóp dywidendy na lata 2018-2020 (8,1-8,6 proc). Wszystko to jednak wydaje się być już uwzględnione w kursie akcji spółki.

Dom Development

Zdaniem Haitong Bank, Dom Development nadal oferuje dobre perspektywy przedsprzedaży i zysków na tle innych analizowanych konkurentów na lata 2018-2020. Pomimo znaczących inwestycji i planów zakupu dodatkowych działek, analitycy oczekują, że spółka dzięki swojemu stabilnemu bilansowi w latach 2018-2020 będzie w stanie wypłacić najwyższą dywidendę w swojej klasie (8,8-10,7 proc.). To według nich nie wydaje się być w pełni uwzględniane w cenie.

LC Corp

Analitycy szacują, że LC Corp oferuje jedną z najlepszych w swojej kategorii perspektyw dla zysku netto na lata 2018-2019, co skutkuje stosunkowo niskim wskaźnikiem P/E w tym okresie na poziomie 6,1-6,8. Nie spodziewają się ponadto, by dynamika wolumenu przedsprzedaży mieszkań w kolejnych latach była niższa od średniej reprezentowanej przez analizowanych konkurentów. Zdaniem analityków stopa dywidendy LC Corp na lata 2018-2020 nie będzie również znacząco odbiegać od tej prognozowanej dla liderów branży. Dlatego uważają, że obecne głębokie dyskonto względem konkurentów nie znajduje uzasadnienia.

Ronson

Haitong Bank prognozuje wyraźny wzrost r/r zysku netto Ronsona w latach 2018-2019, jednak implikowane wskaźniki P/E na ten okres są bliskie średniej dla całej branży. Dodatkowo oczekują, że wolumen przedsprzedaży spółki w tym roku będzie zbliżony do poziomu z 2017 r., a następnie nieznacznie spowolni w 2019 r., zaś stopy dywidendy w latach 2018-2020 szacują w przedziale 5,5-7,0 proc., co według analityków nie wygląda zbyt imponująco na tle obserwowanych przez nich konkurentów spółki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych