PARTNER PORTALU

Sektor nieruchomości mieszkaniowych w Polsce w równowadze

Zmniejszyła się liczba mieszkań oczekujących na sprzedaż oraz skrócił się czas ich sprzedaży - wynika z raportu NBP o rynku nieruchomości w IV kwartale 2014 r.

Autor: housemarket.pl 25 marca 2015 12:10

Sektor nieruchomości mieszkaniowych w Polsce w IV kwartale 2014 roku pozostawał zrównoważony, osłabiły się notowane poprzednio symptomy napięć - napisano w raporcie NBP. Ceny transakcyjne metra kwadratowego mieszkań na rynkach pierwotnych i wtórnych największych miast wykazywały stabilizację.

"W Warszawie odnotowano niewielką obniżkę cen na rynku pierwotnym, związaną ze sprzedażą większej liczby mieszkań spełniających wymagania programu dopłat MdM. We wszystkich analizowanych miastach ceny na rynku pierwotnym są wyższe niż na rynku wtórnym. Realne średnie ceny transakcyjne mkw. mieszkania (deflowane CPI) wykazywały niewielki wzrost zarówno w segmencie rynku pierwotnego, jak i wtórnego" - napisano.

"Ceny hedoniczne (indeks hedoniczny cen mieszkań odzwierciedla +czystą+ zmianę cen, tj. zmianę wynikającą z innych czynników niż różnice w jakości mieszkań) na rynku wtórnym w Warszawie były stabilne, co oznacza, że ceny porównywalnych mieszkań nie uległy zmianie. W poprzednich latach w Warszawie ceny hedoniczne spadały wolniej niż średnie ceny transakcyjne, czyli spadek cen powodowany był sprzedażą większej liczby mieszkań o niższej jakości (np. słabszej lokalizacji, o gorszym stanie technicznym)" - dodano.

Autorzy raportu zaznaczają, że na pozostałych rynkach notowano stabilizację cen hedonicznych.

"Czynsze najmu w Warszawie były stabilne, natomiast w pozostałych dużych miastach wykazywały niewielki wzrost" - napisano.

Z raportu NBP wynika, że dostępności kredytów oraz mieszkań nieco wzrosły, na co wpłynęły stabilne ceny nieruchomości, niższe stopy procentowe kredytów mieszkaniowych oraz wzrost dochodów nominalnych w połączeniu z notowaną od lipca ubiegłego roku deflacją CPI.

"Średnia dostępność mieszkania w największych miastach utrzymała się na poziomie 0,83 mkw. za przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, tj. była większa o 0,34 mkw. względem minimum z III kwartału 2007 r." - napisano.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych