PARTNER PORTALU

Seniorzy nowym segmentem klientów na rynku mieszkaniowym

W Zachodniej Europie budownictwo senioralne jest standardem, dla polskich deweloperów – niewykorzystaną niszą, ale za to z perspektywami na zysk.

Autor: housemarket.pl 05 maja 2015 09:59

Prognozy Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń – do 2035 roku liczba osób starszych zwiększy się do 25-30 proc. całej populacji, co oznacza, że co czwarty mieszkaniec Polski będzie w wieku emerytalnym. Jednocześnie, w najbliższych dwóch dekadach osoby w wieku produkcyjnym, zazwyczaj godzące pracę zarobkową z wychowywaniem dzieci lub przebywające na emigracji, nie będą miały możliwości, by osobiście opiekować się swoimi rodzicami i dziadkami. W konsekwencji wzrośnie liczba jednoosobowych gospodarstw domowych. Według prognoz GUS w 2030 r. ogółem 53,3 proc. gospodarstw jednoosobowych będzie prowadzona przez osoby w wieku co najmniej 65 lat, w tym 17,3 proc. przez osoby w wieku 80 lat i więcej.

Zdaniem ekspertów REAS potrzeba stworzenia seniorom możliwości samodzielnego zamieszkiwania najdłużej, jak będzie to możliwe, pozwala spojrzeć na tę grupę społeczeństwa jako perspektywiczną, a niezagospodarowaną dotychczas grupę docelową dla deweloperów i funduszy inwestycyjnych działających na rynku nieruchomości. W zależności od wieku i indywidualnej sytuacji seniorzy potrzebują rozwiązań z szerokiego wachlarza produktów mieszkaniowych – od samodzielnych mieszkań przystosowanych do ich specyficznych potrzeb do instytucjonalnych placówek dla osób wymagających stałej opieki.

- Szacujemy, że do końca dekady (2020) decyzje o przyszłym miejscu zamieszkania podejmie około 400 tysięcy gospodarstw domowych z pokolenia wczesnych seniorów. Takim seniorom warto zaproponować samodzielne mieszkania z dostępem do urozmaiceń i udogodnień dla wczesnego bardziej aktywnego życia senioralnego – twierdzą Dr Edward Kozłowski, Dr Władysław Jan Brzeski i Kazimierz Kirejczyk z FRICS, autorzy raportu o rynku mieszkalnictwa senioralnego dla REAS. - Mieszkania te powinny jednocześnie być względnie łatwe do adaptacji do większych wymogów senioralnych w późniejszych latach: dojrzałego a potem nawet sędziwego seniora. Rozwiązanie takie znacznie lepiej i taniej - niż tradycyjnie kojarzone z budownictwem dla seniorów domy opieki - spełnia potrzeby i preferencje najstarszych obywateli oraz ich rodzin. Należy założyć, że ośrodki kolektywnego zamieszkania pozostaną rozwiązaniem dla wąskiej grupy najbardziej potrzebujących seniorów, zarówno ze względu na jego niską akceptację społeczną, jak i najwyższe koszty. W Polsce w domach opieki mieszka obecnie około 1 proc., a w krajach Europy Zachodniej 4-10 proc. seniorów.

W domy opieki dla osób w podeszłym wieku zaczęły inwestować koncerny, m.in. Luxmed i KGHM. Do budowy prywatnych domów, a nawet osiedli dla seniorów przekonali się również deweloperzy. Na inwestycję, której głównymi odbiorcami będą ludzie starsi postawiła spółka Serenity, która zapowiada budowę sieci domów dla seniorów, do budowy dużego osiedla mieszkaniowego dla osób starszych przymierza się również katowicka spółka Millenium Inwestycje, realizująca projekt Bażantowo. Enklawa Kryształowa w Katowicach będzie częścią infrastruktury mieszkalnej zajmującej łącznie 20 ha.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych