PARTNER PORTALU

Skarpy mają duży potencjał aranżacyjny

Umiejscowienie działki na zboczu wymaga jedynie odpowiedniego, indywidualnego projektu domu, który umożliwi funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Skarpy kryją w sobie duży potencjał aranżacyjny.

Autor: HouseMarket.pl 29 lipca 2016 12:55

Dom wybudowany na skarpie będzie pięknie wyeksponowany i - dzięki unikalnemu projektowi - zyska niepowtarzalny charakter. Dodatkowo zapewni mieszkańcom malownicze widoki – skarpa sprzyja nietypowym aranżacjom ogrodu i otwiera szeroką perspektywę na otoczenie.

Można wykorzystać to m.in. podczas tworzenia atrakcyjnych punktów widokowych w postaci wykuszy lub tarasów. Budowa domu na zboczu stanie się także okazją do zastosowania oryginalnych rozwiązań architektonicznych.

Budowa domu na skarpie

Przed budową domu na skarpie należy wykonać odpowiednie badania geologiczne, by sprawdzić, czy trzeba podjąć dodatkowe działania w celu zabezpieczenia gruntu przed usuwaniem się zbocza. Niezbędne będzie także dostosowanie fundamentów do pochyłości terenu – najczęściej są stosowane fundamenty schodkowe.

Sam układ budynku także podporządkowany zostanie ukształtowaniu działki. Podczas wybierania projektu i rozplanowywania budowy warto pamiętać także o tym, że na ścianie od strony zbocza nie umieszcza się okien. Byłyby one naturalnie zacienione, a to wiązałoby się ze stratami ciepła.

Nietypowe aranżacje wnętrz

Na zboczach i skarpach najlepiej sprawdzają się domy o zwartej bryle i nieskomplikowanym dachu (dwuspadowym, płaskim, pulpitowym). Konstrukcja jest dynamizowana przez oryginalne otoczenie, nie potrzebuje więc dodatkowych urozmaiceń.

Można natomiast manipulować wysokością elewacji lub pokusić się o niekonwencjonalne rozlokowanie części budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład układ kaskadowy. Kondygnacje w takim przypadku nie zostają umieszczone jedna pod drugą, ale są przesunięte względem siebie. Pozwala to na funkcjonalne zaaranżowanie nie tylko głównych pomieszczeń, lecz także półpiętra.

Podpiwniczenie, czyli praktyczne wykorzystanie przestrzeni

Warto w przemyślany sposób wykorzystać naturalny spadek terenu i zdecydować się na podpiwniczenie domu. Zagłębione w zboczu kondygnacje można przeznaczyć nie tylko na pomieszczenia gospodarcze, schowki czy kotłownię, ale także na garaż, domową siłownię, a nawet saunę. Pozwala to na zmniejszenie powierzchni zabudowy, a jednocześnie racjonalne wykorzystanie każdego dostępnego metra kwadratowego.

Schody, taras i inne urozmaicenia

Działka na zboczu daje także wiele możliwości architektonicznego urozmaicenia terenu. Interesującym rozwiązaniem są schody łączące różne poziomy terenu lub zintegrowanie strefy dziennej z tarasem lub ogrodem. Stylizacja przestrzeni wokół domu jeszcze bardziej podnosi walory widokowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych