PARTNER PORTALU

Śląsk idealny dla inwestorów w mieszkania na wynajem

Aglomeracja śląska to, obok Warszawy i Krakowa, jeden z największych rynków najmu w Polsce.

Autor: HouseMarket.pl 12 lutego 2016 15:00

Śląsk przyciąga rzeszę inwestorów w mieszkania na wynajem dzięki relatywnie niskim cenom nieruchomości i bardzo dobrej relacji ceny nieruchomości do miesięcznej ceny najmu mieszkania - zwroty na inwestycji w mieszkania na wynajem, liczone zgodnie z metodologią Mzuri (tj. uwzględniające koszt zarządzania najmem przez Mzuri oraz jednomiesięczny pustostan w roku, a także wszystkie koszty nabycia nieruchomości) sięgają 7-8 proc., tzn. są o około połowę wyższe, niż w Warszawie.

- Sam region się rozwija, przybywa miejsc pracy, bezrobocie na Śląsku należy do najniższych w kraju, co sprawia, że coraz więcej ludzi trafia na rynek najmu po stronie popytu - mówi Artur Kaźmierczak, prezes zarządu Mzuri Investments. - Rynek najmu napędzają także inne czynniki, działające w skali całego kraju: zmniejszająca się dostępność kredytu inwestycyjnego, rosnąca mobilność Polaków, wydłużający się czas życia czy rosnąca liczba rozwodów.

Śląsk jest też rynkiem, który jak żaden inny spośród dużych polskich miast nadaje się do rozpoczęcia inwestowania w mieszkania na wynajem, z uwagi na niskie ceny mieszkań - najtańsze mieszkanie, jakie Mzuri Investments kupiło dla spółki inwestowania grupowego Mzuri CFI 2, to jedynie niecałe 20 tys zł - i nie mówimy tu o licytacji komorniczej!

Dzięki rozwojowi Katowic rozwija się też rynek mieszkaniowy w miastach graniczących z Katowicami, z których jest dobra komunikacja z Katowicami, m.in. w Chorzowie i Gliwicach.

- Wydaje się, że rynek najmu na Śląsku będzie się rozwarstwiać: z jednej strony obserwujemy, że w segmencie mieszkań starych i słabo wyposażonych, minimalnie lecz systematycznie spadają ceny najmu. Jest to spowodowane dużą podażą ofertą tanich mieszkań, oferowanych często przez przypadkowych właścicieli, którzy tak naprawdę wynajmują mieszkania tylko po to, żeby nie ponosić kosztów związanych z utrzymaniem lokalu. Oferta ta jednak z reguły jest słaba jakościowo pod względem standardu mieszkań, więc nie uważamy tego zjawiska za poważne zagrożenie dla rynku najmu - uważa Artur Kaźmierczak. - Z drugiej strony, w segmencie mieszkań dobrze wyposażonych, w przyzwoitym standardzie (choć często także w wiekowych budynkach), ceny są stabilne a być może nawet nieco będą rosnąć. Wierzymy, że ten segment ma przyszłość, co wynika ze zmieniających się preferencji najemców, którzy coraz częściej szukają mieszkań w dobrym standardzie, nawet za większą cenę.

 

Więcej na temat rynku mieszkaniowego Śląska już jutro na HouseMarket Forum Silesia, konferencji towarzyszącej 4 DESIGN DAYS

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych