PARTNER PORTALU

Śląsk otwiera się na inwestycje mieszkaniowe - relacja z sesji inauguracyjnej Housemarket Forum Silesia 2018

Niedosyt lokali i świetna koniunktura w mieszkaniówce wyostrzyły apetyty śląskich deweloperów. Budują odważnie i na coraz większą skalę. Gdzie kryje się siła Katowic i regionu? Jakie nowe inwestycje planują deweloperzy? - m.in. na te pytania szukali odpowiedzi prelegenci sesji "Przyszłość pod znakiem wielkich projektów - sektor mieszkaniowy na Śląsku korzysta na koniunkturze. Jak inwestować, by odnieść sukces", która zainaugurowała trzecią edycję Housemarket Forum Silesia.

Autor: HouseMarket.pl 15 lutego 2018 20:29

Śląsk korzysta na skali - to główny atut, który przyciąga nowych inwestorów i sprawia, że obecne już w mieście firmy decydują się na kolejne przedsięwzięcia. - Dzięki utworzonej aglomeracji zaczynamy konkurować razem, a nie ze sobą. W perspektywie 3-5 lat – nie tylko w wymiarze regionalnym, ale i środkowo-europejskim - będą widoczne efekty synergii i siła aglomeracji – mówił Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. - Taki duży potencjał, liczba mieszkańców i siła nabywcza to poważny argument w podejmowaniu decyzji o inwestycjach.

Centrum metropolii stanowią Katowice, których atutem jest dobre skomunikowanie, duża liczba terenów zielonych, bardzo dobry rynek pracy (bezrobocie na poziomie 2,4 proc.) i coraz lepsza jakość życia, a w tym rewitalizacja śródmieścia, kształtowanie przestrzeni społecznych i kreowanie marki miasta jako ośrodka kultury, a jednocześnie walka ze stereotypami dotyczącymi postrzegania miasta. Te wszystkie czynniki, zdaniem prezydenta Sobuli zaczęły już przynosić wymierne efekty w postaci nowych inwestycji, w tym również mieszkaniowych.

Śląsk na „tak”

Siłę Śląska potwierdzają sami deweloperzy. - Region śląski jest w obecnej chwili dla nas równie ważny jak stolica - przekonywał Marcin Michalec, dyrektor sprzedaży i marketingu OKAM Capital. - Z perspektywy kilku lat obecności na śląskim rynku obserwujemy ogromną przemianę miasta i duże zmiany w oczekiwaniach naszych klientów. Od ok. dwóch lat mamy do czynienia dużą siłą nabywczą, a co za tym idzie, wysoką dynamiką sprzedaży mieszkań i obiecującymi perspektywami na przyszłość. Dlatego 4 Design Days jest bardzo dobrą okazją do zapowiedzi naszej nowej inwestycji w Katowicach, która będzie zlokalizowana w sąsiedztwie sztandarowego projektu – Domu w Dolinie 3 Stawów. Sfinalizowaliśmy już zakup działki i będziemy realizować nowy projekt na około 500 mieszkań.

Nową inwestycję zapowiada również TDJ Estate. W sąsiedztwie Strefy Kultury powstanie nowoczesne osiedle mieszkaniowe uzupełnione o dodatkowe funkcje: dwa poziomy garaży i kilka tysięcy metrów przestrzeni użytkowych, w tym m.in. coworkingu - Jesteśmy w posiadaniu prawomocnych warunków zabudowy na realizację pierwszego etapu na około 265 mieszkań. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozpoczniemy budowę na przełomie drugiego i trzeciego kwartału bieżącego roku - mówił Bartłomiej Stuła, dyrektor ds. sprzedaży TDJ Estate.

Swoją, trwającą już ponad dekadę, przygodę ze Śląskiem zamierza kontynuować także firma Murapol. - Absolutnie Śląsk na „tak”. Aktualnie sprzedaż mieszkań w tym regionie stanowi jedną piątą ogólnej sprzedaży Murapolu, a śląskie miasta stanowią dokładnie połowę ośrodków miejskich, w jakich Murapol działa na terenie Polski. Jesteśmy obecni w siedmiu śląskich miastach – w pięciu mamy już rozpoczęte bądź gotowe projekty, inwestycje w dwóch kolejnych miastach są jeszcze w przygotowaniu. Tylko w Katowicach rozpoczynamy inwestycję w Dolinie 3 Stawów, budujemy przy ul. Nasypowej, Bytkowskiej i kolejne etapy Bażantowa, a najprawdopodobniej późną wiosną rozpoczniemy rozbudowę Dębowych Tarasów – mówił Nikodem Iskra, prezes zarządu spółki Murapol. - Doceniamy siłę regionu, który jest najsilniej zurbanizowany w skali całego kraju, z największą liczbą miast powyżej 100 tys. mieszkańców i mogę zapewnić, że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – przekonywał.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych