PARTNER PORTALU

Śląsk trudnym rynkiem dla mieszkaniówki

Śląsk nie jest dobrym rynkiem dla mieszkaniówki, głównie z powodu marży deweloperskich – uważa prezes CPR Inwestor Tomasz Delowski.

Autor: HouseMarket.pl 11 lutego 2016 11:15

Prezes CPR Inwestor Tomasz Delowski: Koszt budowy metra kwadratowego domu w stanie deweloperskim w Warszawie wynosi 2,5- 2,8 tys. zł. Tyle samo na Śląsku. Ale jest jeszcze potrzebna działka pod dom, powiedzmy około 300 mkw. W Warszawie wyniesie to 400 zł za metr, a w Katowicach 100 zł.

To daje 90 tys. zł różnicy na domu. W Warszawie można nałożyć 35-procentową marżę i wtedy po odjęciu kosztów ogólnych przedsiębiorstwa, zostaje 15 proc. zysku. Na Śląsku ta marża wynosi 15 proc. na początku procesu inwestycyjnego. I po odjęciu kosztów ogólnych zazwyczaj oscylujemy w granicach zera.

Na Śląsku działają różne firmy deweloperskie. Małe budują mało i nie mają kosztów ogólnych, duże idą na ilość, a średnie ograniczają mocno koszty i budują systemem bezpiecznym, zmniejszającym ryzyko. Budowanie dużej liczby mieszkań, które czekają na klienta, często kończy się tym, że firmy tracą płynność finansową i muszą w trakcie budowy dobierać trzeciego inwestora, by uratować przedsięwzięcie, bo czekanie kosztuje.

Budownictwo wysokomarżowe prowadzone przez dużych inwestorów jest możliwe tylko w południowych dzielnicach Katowic, okolicy Parku Śląskiego i na osiedlu Ptasim, czyli na Brynowie. Firmy budujące również w innych lokalizacjach, takie jak CPR czy DOMBUD, stosują małe marże i próbują wymyślić system, który pozwoli nie tracić klienta. My np. nie stawiamy zespołów po 500 domów czy mieszkań. Budujemy 30 domów rocznie i one nie czekają długo na klienta.

Pomógł nam MdM dzięki temu, że ujęto w nim także rynek wtórny. Deweloperzy się tego obawiali, a tymczasem okazało się, że to w ogóle nie przeszkadza, a nawet nam pomaga. Biedniejsi mieszkańcy, którzy mieli mieszkanko kupione przez rodziców, najczęściej 40-50 mkw., gdy chcieli zamienić je na domek, to przez rok nie mogli go sprzedać, żeby mieć na wkład własny. Teraz dzięki programowi MdM mają większe szanse na jego sprzedaż, a pieniądze przynoszą do dewelopera, żeby kupić dom.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych