PARTNER PORTALU

Śląskie osiedla powinny nawiązywać do tradycji

Zabudowa familoków jest duchem obecna w tradycji śląskiego budowania. Dla Tomasza Koniora to bardzo istotny element projektowania osiedli. W każdym swoim projekcie szuka śląskiej tożsamości.

Autor: HouseMarket.pl 05 lutego 2016 09:03

Architekt uważa, że współczesna architektura wręcz powinna się odwoływać do tradycji. Udowodnił to na przykład w katowickim osiedlu Wille Parkowa. Proste geometryczne bryły willi mogą kojarzyć się z najlepszymi dokonaniami modernizmu międzywojennego, z którego słyną Katowice.

Tomasz Konior postanowił jednak nadać domom bardziej śląski klimat, stąd okładzina w cegle. Do budowy każdej z willi użyto cegły o innym odcieniu. Ten kolorystyczny, ceglany kod pozwolił mieszkańcom pełniej identyfikować się z własnym domem.

Wille wyróżniono także przez inaczej rozwiązane bryły, rozmieszczenie okien, loggii, tarasów czy wejść w podcieniach. I tutaj można znaleźć nawiązanie do najlepszych śląskich tradycji. Jak na słynnym osiedlu robotniczym Nikiszowiec, gdzie każdy dom jest inny, ma inaczej ukształtowane wejście, a jednocześnie wszystkie razem tworzą zwarty zespół mieszkaniowy.

Według architekta Katowice i Śląsk przeszły w ostatnich latach olbrzymią metamorfozę.

– Starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury były momentem przełomowym. Wtedy katowiczanie i Ślązacy przekonali się, że warto mieć marzenia i je realizować – mówi Tomasz Konior. – Po pierwsze zmienia się świadomość Ślązaków i coraz bardziej cieszymy się z tego, że możemy tu mieszkać. Coraz więcej rzeczy na Śląsku sprawia, że jesteśmy dumni – dodaje.

Na rozwój Śląska pozytywnie wpływa również rozwój turystyki. – Jest coraz więcej pretekstów, by przyjeżdżać na Śląsk. Od wielu lat sport, medycyna i muzyka sprawiają, że Katowice i Śląsk świecą silnym blaskiem – dodaje.

Jak zaznacza Konior, z tego względu bardzo ważne jest dbanie o architekturę. To ona pozwala tworzyć miejsca, w których nowe przedsięwzięcia mogą się odbywać.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych