PARTNER PORTALU

Sławek Muturi: w Polsce brakuje ok. 6 mln mieszkań

Rynek najmu mieszkań w Polsce i w innych krajach europejskich dzielą lata świetlne. Doścignięcie Europy zajmie kilka lub kilkanaście lat, ale jesteśmy w stanie tego dokonać - uważa Sławek Muturi, założyciel firmy i przewodniczący rady nadzorczej Grupy Mzuri.


Autor: HouseMarket.pl 07 września 2015 08:31

Według założyciela grupy Mzuri, inwestującej w nieruchomości na wynajem, w naszym kraju brakuje precyzyjnych danych dotyczących liczby mieszkań na wynajem. - Według moich szacunków w Polsce mamy ok. 600-800 tys. lokali z przeznaczeniem na wynajem. To zaledwie 4 proc. wszystkich nieruchomości mieszkalnych w Polsce – mówi Sławek Muturi, założyciel firmy i przewodniczący rady nadzorczej Grupy Mzuri. - W Europie Zachodniej udział lokum na wynajem w ogólnej liczbie mieszkań wynosi ok. 23 proc.

Założyciel firmy specjalizującej się w rynku najmu wskazuje również na rozbieżności w szacunkach co do potencjału rynku mieszkaniowego. - Eksperci - opierając się na danych Głównego Urzędu Statystycznego - szacują, że w Polsce brakuje od 1 do 2 mln lokali. Ja biorę pod uwagę jeszcze inne dane. Obecnie dysponujemy bazą 355 mieszkań na 1000 mieszkańców. Średnia unijna wynosi ok. 520 na 1000 mieszkańców. Nawet na Węgrzech, według danych Eurostatu, na 1000 mieszkańców przypada 430 mieszkań - wylicza Sławek Muturi. - Jeśli chcemy osiągnąć średnią unijną, musimy wybudować w Polsce ok. 19 mln mieszkań. Według tych wyliczeń brakuje zatem nie 1-2, ale 6 mln lokali. Doścignięcie Europy zajmie kilka lub kilkanaście lat, ale jesteśmy w stanie tego dokonać.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych