PARTNER PORTALU

Służewiec jak Wisła – frontem do mieszkańców

Coraz bliżej utworzenia na warszawskim Służewcu tak wyczekiwanej atrakcyjnej przestrzeni publicznej dla pracowników i mieszkańców. Przedstawiciele Biura Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przedstawili możliwość realizacji zielonego deptaku i parku liniowego w sercu Biurowego Mokotowa.

Autor: housemarket.pl 28 marca 2018 12:17

Prezentacja była częścią debaty „Zieleń, relaks, rozwój”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie #Lepszy Służewiec, Dom Kultury Kadr oraz Katedrę Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Miasto w pierwszej kolejności postanowiło zająć się terenem w kwartale Suwak-Konstruktorska-Postępu-Domaniewska. Dziś to przestrzeń zarośnięta chaszczami, grodzona płotami, stanowiąca zaplecze biurowców i sąsiadująca z nowo powstającymi mieszkaniami. Wkrótce ma szansę na zawsze odmienić tę część Służewca.

– Z naszej analizy wynika, że można tu atrakcyjnie zagospodarować aż 9800 mkw. – urządzić zieleń, zaproponować pawilon do tymczasowych działań, podest do tańczenia, leżaki, krzesełka, hamaki, wygospodarować miejsce dla foodtracków – powiedział Piotr Sawicki, wicedyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.

Na podstawie wytycznych miasta, Stowarzyszenie Lepszy Służewiec przeprowadzi badanie potrzeb użytkowników przyszłej przestrzeni, a współpracująca z organizacją pracownia urbanistyczno-architektoniczna Proinwestycja Katarzyny Łowickiej zaproponuje koncepcję urządzenia terenu. Jeśli sprawnie uda się nawiązać współpracę z właścicielami działek okalających teren, to prototyp deptaku mógłby zostać udostępniony mieszkańcom i pracownikom jeszcze w te wakacje. Kolejnym krokiem, typowanym przez Zarząd Zieleni jest możliwość realizacji parku linearnego biegnącego niemal od stacji PKP Służewiec, przy linii kolejowej wzdłuż ul. Suwak w kierunku ul. Woronicza aż do ul. Racjonalizacji. Teren łączyłby się z istniejącą zielenią blisko ul. Konstruktorskiej, a także z planowanym deptakiem w kwartale Suwak-Konstruktorska-Postępu-Domaniewska. Ta realizacja będzie jednak bardziej czasochłonna m.in. ze względu na sprawy własnościowe.

– Trzeba myśleć perspektywicznie nad systemem powiązań zielonych i rozwijać je, łącząc na przykład z pięknymi obszarami na zielonym Ursynowie czy Ochocie – dodał Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

– To doskonała wiadomość dla stu tysięcy osób pracujących na Służewcu i kilku tysięcy mieszkańców wprowadzających się do nowo powstających mieszkań. Służewiec jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się części Warszawy. Zapewnienie atrakcyjnej przestrzeni publicznej, funkcjonującej także poza godzinami pracy i w weekendy, jest tu więc nie tyle przywilejem, co koniecznością. Zabiegamy o to od dwóch lat, od początku istnienia Stowarzyszenia. Warto pamiętać, że tereny publiczne służą nie tylko do odpoczynku i rozrywki, ale w przypadku dzielnic biznesowych stanowią istotną przewagę konkurencyjną w przyciąganiu międzynarodowych inwestorów. Tak się dzieje np. w Manchesterze, który promując Dzielnicę Innowacji Manchester Corridor, główny nacisk kładzie na kilkuhektarową zieloną przestrzeń służącą networkingowi, czyli Circle Square – skomentowała Karina Koziej, prezes zarządu Stowarzyszenia Lepszy Służewiec.

W debacie „Zieleń, relaks, rozwój”, moderowanej przez Karinę Koziej, prezes zarządu Stowarzyszenia Lepszy Służewiec, jako paneliści wzięli udział: Piotr Sawicki, wicedyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Artur Filipiuk, Dyrektor Operacyjny Adgar Polska.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych