PARTNER PORTALU

Smoliński: Trzeba przeciwdziałać prywatyzacji TBS-ów

Mając na uwadze zapotrzebowanie na mieszkania społeczne czynszowe oraz istotny społecznie cel realizowany przez ten zasób, uzasadnione jest przeciwdziałanie ich bezwarunkowej prywatyzacji - uważa wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Autor: HouseMarket.pl 30 czerwca 2016 09:06

Aktualnie obowiązująca ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego reguluje sprawę wykupu mieszkań należących do towarzystwa budownictwa społecznego. Regulacje te zezwalają na wykup mieszkania przez najemcę wyłącznie za zgodą władz statutowych danego TBS-u.

Jednakże TBS-y nie chcą wyrażać zgody na sprzedaż, z uwagi na obawę zachwiania samorządowej polityki lokalowej. Nowelizacja ustawy, która weszła w życie 29 sierpnia 2015 roku wprowadziła jednolite zasady wykupu lokali wynajmowanych przez TBS. Według nowych przepisów możliwości sprzedaży nie będą podlegały mieszkania wybudowane przed 30 września 2009 roku przez TBS za kredyty z Banku Gospodarstwa Krajowego, w których partycypant jest inny niż najemca.

Możliwość wykupienia mieszkania czynszowego po cenie rynkowej będzie miał najemca, który wcześniej wniósł partycypację. Warunek ten można jednak ominąć poprzez cesję praw do partycypacji, jeśli TBS nie zawarł dodatkowych ograniczeń w umowie. Te rozwiązania usuwają wcześniejsze wątpliwości prawne, nie wprowadzają jednak zasadniczych zmian ułatwiających wykup mieszkań.

Podczas ewaluacji wartości mieszkania dla potencjalnych nabywców nie są brane pod uwagę takie czynniki jak: amortyzacja, kaucja czy długość trwania najmu. Najemcy zostają dodatkowo obciążeni kosztami wyceny lokalu przez rzeczoznawcę.

- Powoduje to, że osoby zamieszkujące lokale należące do Towarzystwa Budownictwa Społecznego nie są zainteresowane wykupem mieszkań z powodu ich wysokiej ceny. Konieczne wydaje się zatem wprowadzenie zmian ustawowych, które rozwiążą te problemy – uważa posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz (PiS).

Mieszkania pod ochroną

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie przewiduje obecnie wystąpienia z inicjatywą legislacyjną poszerzającą, w stosunku do aktualnego stanu prawnego, zakres lokatorów mieszkań w zasobach towarzystw budownictwa społecznego objętych możliwością wykupu zajmowanego lokalu.

- Mając na uwadze zapotrzebowanie na mieszkania społeczne czynszowe oraz istotny społecznie cel realizowany przez ten zasób, uzasadnione jest przeciwdziałanie ich bezwarunkowej prywatyzacji. Aby jej zapobiec, ustawodawca dopuścił możliwość wyodrębniania lokali jedynie warunkowo – w odniesieniu do szczegółowo określonej kategorii mieszkań i na szczegółowo określonych warunkach zasobem – przypomina wiceminister Kazimierz Smoliński.

Nowa polityka mieszkaniowa

Wiceminister podkreśla, że w najbliższych latach, jednym z podstawowych wniosków przeprowadzonej diagnozy jest potrzeba istotnych korekt w dotychczasowej polityce mieszkaniowej państwa. Kierunkiem zmian powinny być m.in. rozwój segmentu dostępnych mieszkań czynszowych w Polsce, którego udział w zasobach mieszkaniowych kraju należy obecnie do jednych z najniższych w Europie – pomimo dużego zapotrzebowania wynikającego z uwarunkowań dochodowych polskich rodzin.

- Niewątpliwie zasoby mieszkań powstałych w ramach społecznego budownictwa czynszowego oraz spółdzielczego lokatorskiego powinny być w tym kontekście nadal rozwijane, pełniąc ważną rolę w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa w formie dostępnych mieszkań użytkowanych na zasadach najmu - dodaje sekretarz stanu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych