PARTNER PORTALU

Specustawa mieszkaniowa trafiła do konsultacji publicznych

Specustawa mieszkaniowa, która ma przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce, trafiła w czwartek do konsultacji publicznych - poinformował PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Według niego parlament powinien zakończyć prace nad ustawą do połowy roku.

Autor: PAP 16 marca 2018 09:18

"Zależy nam na tym, aby budować w Polsce szybciej i taniej, dlatego okres przygotowania inwestycji w budownictwie mieszkaniowym skracamy do niezbędnego minimum. W zamian za to oczekujemy od inwestorów wysokich standardów urbanistycznych" - powiedział Soboń.

Jego zdaniem specustawa pozwoli na uruchomienie gruntów, które "do tej pory nie były brane pod uwagę przy budownictwie mieszkaniowym, a także gruntów rolnych w administracyjnych granicach miast".

Wiceminister zaznaczył, że "dzięki tej ustawie, proces inwestycyjny będzie szybki, dostęp do gruntów - dużo łatwiejszy, a to z kolei wpłynie na większą podaż inwestycji mieszkaniowych i tym samym większą konkurencyjność tego rynku".

"Jeśli rynek budownictwa mieszkaniowego stanie się bardziej konkurencyjny i nie będzie tak, że ci co mają dostęp do gruntów, kontrolują go, to sprawimy, że wszyscy, którzy na tym rynku się poruszają, będą mieli lepsze warunki. Przede wszystkim lepsze warunki będą mieli użytkownicy mieszkań wybudowanych dzięki specustawie" - wyjaśnił.

Stwierdził, że dla konsumentów ustawa obniży ceny i zwiększy dostępność mieszkań dla tych, którzy chcą je wynająć bądź kupić.

Soboń podkreślił, że specustawa jest przygotowywana dla wszystkich. "Nie wykluczamy nikogo z możliwości korzystania z przepisów tej specustawy, pod warunkiem spełnienia standardów w niej zapisanych. Z tego mechanizmu będą mogli skorzystać wszyscy, którzy będą budowali w Polsce mieszkania - nie tylko firmy, które będą chciały budować w ramach programu Mieszkanie plus, ale także deweloperzy, inwestorzy prywatni, samorządy i spółdzielnie mieszkaniowe" - tłumaczył.

"Chciałbym, żebyśmy w Polsce zaczęli budować rocznie ponad 200 tys. mieszkań, a w tym kilkadziesiąt tysięcy, dostępnych cenowo w ramach programu Mieszkanie plus" - podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych