PARTNER PORTALU

Spłata byłych właścicieli nieruchomości problemem dla powiatów

Samorządy chcą wsparcia z Funduszu Reprywatyzacji na spłacanie byłych właścicieli nieruchomości. Ministerstwo Skarbu Państwa odmawia.

Autor: Gazeta Prawna 29 lipca 2015 09:39

Fundusz Reprywatyzacji to państwowy fundusz celowy, z którego wypłacane są pieniądze na odszkodowania zasądzone na rzecz spadkobierców znacjonalizowanych nieruchomości. Od początku jego istnienia zrealizowano 1111 wniosków o wypłatę odszkodowań na kwotę prawie 2 mld zł. Przy czym w ubiegłym roku suma wypłat osiągnęła rekordowy poziom ponad 413 mln zł. W tym kwota ta jeszcze może wzrosnąć.

Wzrost wypłat z funduszu związany jest m.in. z wejściem w życie nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Dzięki niej Warszawa od 2014 r. do 2016 r. może liczyć na dotację celową na dofinansowanie wypłaty odszkodowań za nieruchomości przejęte na podstawie dekretu Bieruta.

O pomoc postanowiły zawalczyć także inne powiaty. Starostwa z województw dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i śląskiego wystosowały wspólne pismo do rządu, w którym domagają się szybkiego podjęcia inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie - podaje Gazeta Prawna.

Według Ministerstwa Skarbu Państwa wsparcie finansowe samorządów w celu zakupu nieruchomości zwróconych prawowitym właścicielom czy ewentualnego odkupienia roszczeń byłoby niezgodne z celami, dla jakich został powołany fundusz. Również Ministerstwo Finansów nie widzi potrzeby wprowadzenia właściwych instrumentów wsparcia finansowego dla samorządów w związku z realizacją roszczeń reprywatyzacyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych