PARTNER PORTALU

Spodziewany impas w programie MdM

Wnioski na dopłaty na łączną kwotę 388,8 mln zł złożyli kupujący mieszkania w BGK w styczniu – wynika z obliczeń, które Home Broker przeprowadził na podstawie danych opublikowanych przez BGK.

Autor: HouseMarket.pl 07 lutego 2017 15:32

Kolejne miesiące będą spokojniejsze, gdyż do wzięcia są już tylko pieniądze na 2018 rok.

31 stycznia br. Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował komunikat o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na rok 2017. Było to związane z wyczerpaniem środków dostępnych na ten rok, wartość wniosków osiągnęła 95 proc. kwoty zapisanej w ustawie, a to oznacza koniec przyjmowania wniosków.

- Choć teoretycznie program będzie aktywny do 31 grudnia 2018 r., to tak naprawdę jego dostępność, a zatem i popularność, będą falowe. W najbliższych miesiącach spodziewamy się równomiernego wykorzystania połowy środków na 2018 rok. Na koniec stycznia zostało 204,1 mln zł, które zapewne skończą się wiosną. W samym styczniu wykorzystano z 2018 r. 39 mln zł i do końca bieżącego roku MdM będzie istniał tylko teoretycznie. Zainteresowani dopłatami będą zwlekać ze złożeniem wniosku do początku stycznia przyszłego roku, bo wtedy uruchomiona zostanie ostatnia pula (343 mln zł) i nastąpi powtórka z 2017 r., choć prawdopodobnie pieniądze skończą się jeszcze szybciej niż na koniec stycznia – tłumaczy Marcin Krasoń, Home Broker.

Ile wynoszą dopłaty w MdM?

Wysokość dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych zależna jest od wielkości i lokalizacji mieszkania. Dofinansowanie wyliczane jest na podstawie ogłaszanej przez wojewodów wartości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Zmieniają się one co pół roku i decydują zarówno o wysokości dopłat, jak i limitów cenowych, w których trzeba się zmieścić przy zakupie mieszkania, by móc ubiegać się o dopłatę.

Trudno dziwić się popularności programu, skoro maksymalna kwota możliwa do uzyskania to przeszło 114 tys. zł, dostępne w Warszawie dla klientów z co najmniej trójką dzieci kupujących mieszkanie o powierzchni 65 mkw. lub większej. Single lub pary bezdzietne mogą w stolicy zyskać ponad 29 tys. zł. W innych miastach dopłaty są niższe, acz w Poznaniu także można dostać ponad 100 tys. zł. Maksymalna kwota w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu to ok. 93 tys. zł.

Komu przysługują dopłaty?

O pieniądze ubiegać mogą się kupujący swoje pierwsze mieszkanie, którzy nie skończyli jeszcze 35. roku życia. Warto jednak pamiętać, że dopłat nie otrzymamy do dowolnego mieszkania. Musi ono mieścić się w limitach powierzchniowych i cenowych. Wprowadzono jednak ułatwienia dla rodzin wielodzietnych, których nie dotyczy zasada pierwszego mieszkania, mogą też kupić większą nieruchomość i otrzymać znacznie wyższą dopłatę.

Osoby zainteresowane dofinansowaniem powinny złożyć wniosek kredytowy w jednym z banków współpracujących przy programie z BGK, a są wśród nich m.in. PKO BP, Pekao SA, Getin Noble Bank, Bank Millennium, Deutsche Bank Polska i Bank Zachodni WBK.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych