PARTNER PORTALU

Społeczne budownictwo czynszowe czeka na zastrzyk pieniędzy

Jakie będą zasady współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w zakresie realizacji projektu wsparcia budownictwa czynszowego? Szczegóły współpracy nie są jeszcze ustalone, ale mają być definiowane na poziomie konkretnej inwestycji lub planu inwestycyjnego danego miasta.

Autor: HouseMarket.pl 24 kwietnia 2017 08:52

Resort budownictwa wystąpił do Banku Gospodarstwa Krajowego o dodatkowe informacje na temat umowy BGK z EBI.

- Zgodnie z informacjami uzyskanymi, niezależnie od refinansowania programu społecznego budownictwa czynszowego środkami EBI, bank ten ogłosił prace nad projektem bezpośredniego finansowania sektora społecznego budownictwa czynszowego w Polsce na łączną kwotę 600 mln zł – przypomina wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Ramię w ramię z Mieszkaniem Plus

Na prośbę BGK projekt został zmodyfikowany w celu zapewnienia komplementarności z szeroko pojętym pakietem Mieszkanie Plus.

W efekcie powyższych uzgodnień EBI rozszerzył program do 800 mln zł, z czego ok. 200 mln zł ma stanowić formuła tzw. intermediated financing, czyli kredytów udzielanych przez BGK w oparciu o kapitał pozyskany z EBI. Projekt ma obecnie status „under appraisal”, co oznacza konieczność uzyskania akceptacji władz EBI.

- W przypadku współfinansowania inwestycji przez EBI oraz BGK, czynności bankowe związane z oceną ryzyka, zabezpieczeniem kredytu itp. byłyby współdzielone. Natomiast w formule intermediated financing wszystkie czynności bankowe byłyby po stronie BGK, który refinansowałby kredyty w EBI na podstawie odrębnej umowy ramowej – informuje Kazimierz Smoliński.

Szczegóły współpracy nie są jeszcze ustalone i byłyby w zasadzie definiowane na poziomie konkretnej inwestycji lub planu inwestycyjnego danego miasta.

Dla TBS-ów i spółek komunalnych

EBI przewiduje skierowanie oferty do samorządowych towarzystw budownictwa społecznego i spółek komunalnych.

Kredyty będą oprocentowane rynkowo, według formuły WIBOR + marża, w odróżnieniu od kredytów preferencyjnych udzielanych przez BGK w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa czynszowego, w przypadku których oprocentowanie wynosi równowartość stawki WIBOR 3M, bez marży.

- Projekt EBI jest inicjatywą własną BGK, niemniej jednak zgodnie z informacjami uzyskanymi w BGK, będzie on spójny z założeniami programu Mieszkanie Plus, wpisując się w kierunek polityki mieszkaniowej państwa koncentrującej się na wsparciu sektora mieszkań na wynajem – tłumaczy Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych