PARTNER PORTALU

Spór Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Tauron Ciepło

Blisko 25 mln zł zaległości, 6,7 mln zł odsetek i kilkanaście oficjalnych próśb o uregulowanie należności - Tauron Ciepło wysłał do Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej (KSM) żądanie natychmiastowej spłaty zadłużenia. Jeśli pieniądze nie wpłyną na konto spółki, w wyniku działań spółdzielni w wakacje ciepła woda przestanie płynąć w kranach kilkunastu tysięcy mieszkań i lokali.

wnp.pl

Autor: wnp.pl 15 czerwca 2015 11:07

System rozliczeń za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę, wynikający z przepisów polskiego prawa, zakłada, że mieszkańcy wnoszą opłaty na rachunek zarządcy, który automatycznie przekazuje je na konto dostawcy. Zgodnie z tą regulacją, najemcy Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej w dobrej wierze regularnie wpłacali na konto spółdzielni pieniądze za wykorzystane media. Tymczasem zarząd KSM od marca 2012 do marca 2014 roku kilkanaście razy nie przelał tych środków na konto Tauron Ciepło.

Według Tauron Ciepło, w sumie zaległości za dostarczone media sięgają blisko 25 mln zł oraz 6,7 mln zł odsetek. W ubiegłym roku o szczegółach tego procederu dowiedziała się opinia publiczna.

- Spółdzielnia tłumaczyła się, że dostarczając ciepło do jej budynków korzystamy bez opłaty z niewielkich pomieszczeń piwnicznych i fragmentów działek, po których przebiegają sieci ciepłownicze. W tym momencie tę kwestię rozstrzyga sąd. Jednak KSM jeszcze przed wyrokiem sądu zdecydował samowolnie, jak to ujął przedstawiciel spółdzielni, "odbierać sobie wynagrodzenie" nie płacąc faktur za ciepło. To absolutnie niedopuszczalne - mówi Małgorzata Kuś, rzecznik prasowy Tauron Ciepło.

Po ubiegłorocznych publikacjach medialnych i poinformowaniu o szczegółach mieszkańców, KSM rozpoczął terminowo regulować bieżące należności. Mogło to być oznaką, że w ślad za tym nastąpi także spłata zadłużenia. Tak się nie stało, dlatego spółka podjęła decyzję, że wstrzyma dostawy do budynków administrowanych przez KSM.

- Z realizacją tej decyzji czekaliśmy do rozpoczęcia sezonu letniego, kiedy wstrzymanie dostaw ograniczy się do braku ciepłej wody. Niestety, jesteśmy bez wyjścia. W poniedziałek wysłaliśmy do zarządu KSM ostatnie pismo z żądaniem zapłaty. Jeśli do końca czerwca na konto spółki nie wpłyną należne środki, zgodnie z prawem będziemy zmuszeni wstrzymać dostawy - dodaje Małgorzata Kuś.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych