PARTNER PORTALU

Sprawdź swoje prawa i dewelopera

Dawniej umowy przedstawiane klientowi przez różnych deweloperów mogły się znacznie różnić. Można było odnieść nieprzyjemne wrażenie, że to firma budowlana dyktuje warunki i nie pozostaje nic innego, jak tylko się dostosować. Dziś obecność ustawy deweloperskiej chroni interesy kupujących. Na czym to polega?

Autor: Housemarket.pl 27 października 2015 15:02

- Wprowadzenie ustawy deweloperskiej spowodowało ujednolicenie rynku, a w rezultacie także solidną ochronę praw klienta - mówi Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development. - Deweloper jest zobowiązany do dostarczenia wyczerpującej informacji o prowadzonej inwestycji, co powinno rozwiać zakupowe wątpliwości. Z kolei klient otrzymuje pewność, że inwestycja zostanie zrealizowana lub otrzyma zwrot pieniędzy.

Zmiany na dobre

Ustawa deweloperska sprawiła, że zakup mieszkania stał się bezpieczniejszy. Oto cztery najważniejsze zmiany:

1. Deweloper zakłada odrębne rachunki powiernicze dla każdej inwestycji. Rachunki znajdują się pod kontrolą banków, a pieniądze trafiają do dewelopera dopiero wtedy, gdy zakończone zostały kolejne etapy budowy.

2. Przygotowuje dla klienta prospekt z załącznikami dotyczącymi firmy oraz inwestycji. Klient dowiaduje się m.in., jakie inwestycje deweloper zrealizował do tej pory i jaki jest stan przygotowań do aktualnej (czy firma posiada pozwolenie na budowę, kiedy ją zacznie i zakończy).

3. Określa sposób finansowania inwestycji: jaki jest wkład własny, jaką część stanowi kredyt banku. To ważne, bo może powiedzieć dużo o zaufaniu do dewelopera. Jeśli buduje w całości za swoje, to znaczy, że jest pewny realizacji. Jeśli z kredytu, ryzyka też nie ma, ponieważ bank prześwietla firmę wzdłuż i wszerz i jeśli przyznaje finansowanie, to uznaje firmę za solidną (taki deweloper jeszcze nigdy nie upadł).

4. Deweloper ma też obowiązek informować o perspektywach rozwoju okolicy. Klient dowie się więc, czy coś powstanie w jego okolicy.

Klarowne zasady sprawiły, że klienci są spokojniejsi podczas zakupu mieszkania. Jego oczekiwania muszą być zapisane w umowie i zostać dotrzymane. Zdaniem Teresy Witkowskiej, dyrektora sprzedaży Alpha Park, zmiany działają w obie strony. - Sam fakt pójścia do notariusza powoduje wzmocnienie poczucia, że nasza decyzja jest dobra. To także pozytywnie wpływa na relacje pomiędzy deweloperem a klientem – mówi.

Sprawdź dewelopera

Kupujący muszą pamiętać, że ustawa chroni interesy klienta w przypadku inwestycji, które rozpoczęły się po 29 kwietnia 2012 r. Inwestycje zaczęte wcześniej jej nie podlegają, więc deweloperowi wolno więcej. Dlatego warto na własną rękę sprawdzić dewelopera. Jak to zrobić?

·   Warto zapytać w Polskim Związku Firm Deweloperskich o jego reputację.

·   Sprawdzić do tej pory zrealizowane inwestycje, np. na stronie internetowej firmy. Im będzie ich więcej, tym lepiej.

·   Porozmawiać z mieszkańcami dotychczas zrealizowanych inwestycji lub wcześniejszych etapów tej aktualnej: zapytać o jakość i terminowość prac.

·   Przyjrzeć się inwestycji, jej architekturze budynków, przestrzeni wspólnej, zieleni, placom zabaw itp.

·   Upewnić się, czy ma prawa do gruntu, na którym buduje. Znając numer księgi wieczystej można to zrobić przez stronę internetową ekw.ms.gov.pl.

·   Sprawdzić w Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor, czy firma nie jest zadłużona.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych