PARTNER PORTALU

Sprzedaż kredytów MdM w 2016 r. spadnie do zera

- W związku ze wstrzymaniem przez BGK naboru wniosków do programu MdM należy spodziewać się szybkiego przyrostu chętnych na 2017 i 2018 r., zatem jest ryzyko, że pod koniec br. sprzedaż kredytów MdM spadnie niemal do zera - przewiduje ekspert Home Broker Marcin Krasoń.

Autor: PAP 16 marca 2016 13:35

- Skoro wnioski na 2016 r. nie są już przyjmowane, to należy spodziewać się szybkiego przyrostu chętnych na 2017 r. - ocenił Krasoń. Podkreślił, że jeśli kwota wnioskowanych dopłat dojdzie do 373 mln zł, banki będą akceptować tylko wnioski składane przez chętnych na dofinansowanie wypłacane w 2018 r.

- Istnieje realne ryzyko, że w ostatnich miesiącach tego roku dojdzie do spadku sprzedaży kredytów MdM niemal do zera - zaznaczył ekspert.

Zwrócił uwagę, że najbardziej stracą osoby zainteresowane zakupem mieszkania na rynku wtórnym. - Znalezienie kogoś, kto sprzedaje mieszkanie i zgodzi się na zapłatę w przyszłym roku, będzie bardzo trudne - wskazał.

- Tak szybkie wyczerpanie się środków na ten rok to efekt zasad rozliczania programu" - wyjaśnił. - Rok rozpoczęliśmy z wykorzystaniem ponad połowy środków, gdyż pieniądze na dofinansowania są rozliczane zgodnie z harmonogramem płatności za mieszkanie i nie mają związku z datą złożenia wniosku - powiedział.

Przez najbliższe miesiące wnioskować będzie można jedynie o dofinansowanie wypłacane z puli na 2017 i 2018. - Zgodnie z ustawą przed początkiem danego roku może zostać zarezerwowana tylko połowa kwoty na niego przeznaczona - wyjaśnił Krasoń. Ekspert tłumaczył, że na 2017 r. wpisano w ustawie 746 mln zł, gdy kwota złożonych wniosków przekroczy 373 mln zł i nadal będzie 2016 rok, BGK przestanie zbierać wnioski na 2017.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych