PARTNER PORTALU

Średnia cena mieszkań w Warszawie przebiła rekordową kwotę 8 tys. zł za mkw.

Po raz pierwszy w historii raportu Metrohouse i Expandera średnia cena mieszkań w Warszawie przebiła rekordową kwotę 8 tys. zł za mkw. Wyższe stawki względem ostatniego notowania, nawet o 4 proc., zaobserwować można również w Poznaniu i Gdańsku.

Autor: HouseMarket.pl 13 listopada 2017 18:16

W zakresie kredytów hipotecznych, miniony miesiąc przyniósł zmiany ofert w dwóch dużych bankach – mBanku i Banku Pekao. Pierwszy zdecydował się obniżyć marże, a drugi je podwyższył, zwiększając koszt kredytu o ok. 2,4 tys. zł. Dzięki obniżce, mBank wskoczył na podium zestawiania kredytów z najniższym (10 proc.) wkładem własnym. Podwyżka w Pekao na szczęście nie objęła kredytów udzielanych w ramach programu Mieszkanie dla młodych, w których marża wynosi nadal 1,95 proc., niezależnie od wkładu własnego.

– To bardzo istotne, gdyż wiele osób już przygotowuje się na styczniowe uruchomienie ostatniej puli dopłat. Dla zwykłych kredytów jest to natomiast 1,75 proc. (wkład własny wyższy niż 20 proc.) lub 1,85 proc. (wkład niższy niż 20 proc.). Uzyskanie powyżej opisanych poziomów marż wymaga jednak zobowiązania się do korzystania z kilku dodatkowych produktów – komentuje Jarosław Sadowski, Expander.

Korzystne teraz raty mogą znacznie wzrosnąć

Osoby, które obecnie wnioskują o kredyt hipoteczny, powinny pamiętać, że rata podawana im w symulacji będzie prawdopodobnie obowiązywała krócej niż rok. Już w połowie przyszłego roku może bowiem zacząć rosnąć stawka WIBOR, od której zależy wysokość oprocentowania takich kredytów.

– Podwyżka o 0,25 proc. podniesie ratę kredytu na kwotę 300 tys. zł na 25 lat o 42 zł (z 1,555 tys. zł do 1,597 tys. zł). Gdyby jednak kiedyś podstawowa stopa NBP wzrosła np. do 6 proc., to rata mogłaby wzrosnąć aż o 657 zł (do 2,381 tys. zł). Nie należy więc przesadzać z kwotą zadłużenia, gdyż w przyszłości może to sprowadzić na nas kłopoty – ostrzega Jarosław Sadowski.

Rekord średnich cen transakcyjnych padł w stolicy

Średnie ceny nabywanych mieszkań w Warszawie wynoszą już 8,070 tys. zł za mkw. Jest to o 2,7 proc. więcej niż przed miesiącem.

– Już nie tylko Śródmieście, Żoliborz czy Mokotów mają monopol na najwyższą półkę cenową. Transakcje w cenach powyżej 10 tys. zł za mkw. odnajdujemy w ostatnim czasie także na Bielanach, Woli, a nawet Pradze Południe. Dostępność komunikacyjna odgrywa kluczową rolę przy wyborze mieszkania w stolicy – dobrze położone pod tym względem budynki zyskują w porównaniu do podobnego standardu mieszkań, ale z dłuższym dojazdem do centralnych rejonów miasta – komentuje Marcin Jańczuk, Metrohouse.

Największe wzrosty cen miały miejsce w Poznaniu i Gdańsku. W stolicy Wielkopolski średnia wynosi 5,458 tys. zł za mkw. i jest wyższa o ponad 4 proc. od cen sprzed miesiąca. Natomiast w Gdańsku ceny wzrosły w tym samym okresie o 3,8 proc. i wynoszą 5,847 tys. zł. W Gdańsku najlepiej sprzedają się lokale dwupokojowe. Popularnymi dzielnicami są m.in. Jasień, Siedlce.

Zmiany w Łodzi, we Wrocławiu, w Krakowie i Gdyni

W Łodzi cały czas ceny utrzymują się blisko poziomu 4 tys. zł za mkw. Wprawdzie nadal możemy znaleźć oferty w cenach poniżej 3 tys. zł za mkw., ale w ostatnich miesiącach takie transakcje należą już do rzadkości.

– ­­Klienci wybierają nieco droższe lokale, które pozwalają na wprowadzenie się bez większych nakładów remontowych. W Łodzi kupujemy też coraz większe mieszkania – ostatnia średnia to 57 mkw., czyli więcej niż w Poznaniu czy Krakowie ­– dodaje Marcin Jańczuk.

W pozostałych trzech miastach widoczne są nieco niższe ceny niż przed miesiącem. ­We Wrocławiu spadki wyniosły około 1 proc., jest to więc kontynuacja obniżek sprzed ostatnich miesięcy. Za mkw.
w tym mieście płaciliśmy 5,552 tys. zł. Obniżki cen pojawiły się też w Gdyni, gdzie średnia kwota za mkw. to 5,364 tys. zł. W porównaniu do innych miast, a w Krakowie 2,6 proc. (6,132 tys. zł).

– Tym razem w Krakowie nie odnotowaliśmy spektakularnych transakcji w cenach przekraczających 10 tys. zł za mkw., większość mieściło się w widełkach 5 tys. - 7,5 tys. zł – podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych