PARTNER PORTALU

Stać nas na większe mieszkania

Około 5,6 mkw. mieszkania - tyle może kupić sobie mieszkaniec Wrocławia za swoje średnie roczne wynagrodzenie. To prawie o metr kwadratowy więcej niż jeszcze pięć lat temu. O dwa lata krócej niż w 2010 r. pracuje też na mieszkanie.

Autor: HouseMarket.pl 29 stycznia 2016 09:33

Jak informuje wrocławski magistrat, w 2010 roku statystyczny mieszkaniec Wrocławia mógł sobie pozwolić na 4,84 mkw. mieszkania rocznie. W 2015 roku jest to już 5,6 mkw. Pięć lat temu na zakup lokalu o powierzchni 70 mkw. (średni metraż we Wrocławiu) musiał wydać 174 średnie pensje, które otrzymywałby przez ponad 14 lat. W 2015 roku na taki metraż trzeba poświęcić 150 wypłat, czyli ponad 12 lat pracy.

Spragnieni przestrzeni

Przez lata polepszyły się też warunki mieszkaniowe. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego wrocławianie dysponują większą powierzchnią lokali. Pięć lat temu średnie wrocławskie mieszkanie miało 60,2 mkw., dzisiaj ma już 70,5 mkw. Poprawił się również metraż w przeliczeniu na jedną osobę o prawie 10 mkw. - wzrost z 23,0 mkw. do 32,9 mkw.

- Popularność dużych lokali rośnie. Przy tym coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na wielkość mieszkania, ale też jego wysokość i układ pomieszczeń, który może być otwarty i optycznie powiększać przestrzeń. W Polakach zwiększa się potrzeba „oddechu” i takie wymagania stawiają przed deweloperami - mówi Ewa Piechota, marketing manager Nowej Papierni.

Zdaniem eksperta zwiększające się powierzchnie mieszkaniowe to krok w kierunku zachodnich trendów. Potwierdzają to dane Komisji Europejskiej. W największych mieszkaniach w Unii Europejskiej żyją Duńczycy i Austriacy. W obu państwach na mieszkańca przypadają około 52 mkw.

Coraz więcej nowych mieszkań

Po kryzysie w branży deweloperskiej , który miał miejsce kilka lat temu, we Wrocławiu powstaje coraz więcej nowych budynków i osiedli. Podczas, gdy jeszcze w 2010 roku rozpoczęto realizację blisko 5 tys. mieszkań, w 2014 roku było ich już prawie 6,2 tys.

Według GUS w Polsce do historii pod względem rozpoczętych inwestycji przejdzie rok 2015. Z jego danych wynika, że w tym okresie rozpoczęto budowę 86,5 tys. mieszkań w całym kraju. To dotychczasowy rekord. Wynika z tego, że nie maleje popyt na nowe mieszkania.

- Średnia za metr kwadratowy jest bardzo atrakcyjna. Deweloperzy mają bogatą ofertę, a klienci duży wybór. Nie bez znaczenia były niskie stopy procentowe, które skłaniały do zaciągania tanich kredytów oraz szukania alternatywnych form lokowania pieniędzy. Poza tym Polacy nie lubią wynajmować mieszkań, wolą mieszkać na swoim. W rezultacie w mieszkaniach własnościowych mieszka ponad 70 proc. z nas - mówi Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development, ekspert rynku nieruchomości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych