PARTNER PORTALU

Standard "pod klucz” mało popularny

Tylko około 20 proc. mieszkań na rynku pierwotnym, to te oddawane w standardzie „pod klucz”, czyli gotowe do natychmiastowego zamieszkania. W Polsce nadal największą popularnością cieszy się standard deweloperski.

Autor: wgn.pl 23 października 2015 10:12

Na rynku pojawia się coraz więcej ofert kompleksowych wykończeń, a więc m.in. z projektem, logistyką, całkowitym wykończeniem, np. dostawą sprzętu AGD. Tego typu rozwiązania są również adresowane do właścicieli mieszkań na rynku wtórnym, którzy przeprowadzają remonty, choć zmienić wystrój wnętrza – w celach inwestycyjnych, z myślą o sprzedaży, czy wynajmie.

Jak już wspomnieliśmy – w Polsce ciągle dominuje standard deweloperski – rzecz prawie nie znana na Zachodzie. Standard deweloperski to przysłowiowe „cztery ściany”, a więc wylewka betonowa na podłodze, tynki na ścianach i drzwi wejściowe. Z reguły całą resztę musimy zrobić samodzielnie, choć czasem spotyka się standard deweloperski podwyższony. Co jest bardziej opłacalne? Wykańczać samemu (tzw. systemem gospodarczym) czy zlecić to firmie? Poniżej przedstawiamy zalety i wady wykończenia pod klucz oraz samodzielnego.

Koszty – powszechnie panuje opinia, że mieszkanie w całości wykończone będzie dużo droższe, niż gdyby je wykańczać samodzielnie. Czy jednak na pewno? Decydując się na samodzielne prace, nawet jeśli jesteśmy fachowcami, wszystkiego sami nie zrobimy. Trzeba więc zamawiać fachowców od kolejnych etapów prac i z nimi negocjować ceny. To z reguły podwyższa a nie zaniża cenę całości, w porównaniu do zlecenia wszystkich prac jednej firmie. Ponadto należy pamiętać, że deweloperzy dzięki hurtowym zakupom materiałów budowlanych i relacjom handlowym ze sklepami mają możliwość obniżenia kosztów w tym zakresie. To samo tyczy się robocizny – firmy deweloperskie dysponują własnymi pracownikami, bądź podwykonawcami i z góry dyktują im stawki.

Co więcej – wykończenie pod klucz pomaga oszacować wszystkie wydatki. Budżet przedsięwzięcia znamy z góry i w banku bierzemy tylko jeden kredyt – na całość. Inaczej ma się sprawa w przypadku wykończenia systemem gospodarczym. Musimy załatwiać dodatkowe finansowanie, co pochłania czas i środki. Nie wiemy też z góry w jakiej kwocie przedsięwzięcie się zamknie.

Z drugiej strony na plus dla wykańczania samodzielnego jest fakt, że – jeśli mamy czas i nie zależy nam na szybkim wprowadzeniu się – możemy prace prowadzić na raty, rozbić je na dłuższy okres i wykańczać mieszkanie stopniowo, w zależności od aktualnych możliwości finansowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych