PARTNER PORTALU

Staniały domy w Dolinie Krzemowej

Sprzedaż domu w Dolinie Krzemowej zajmuje 16 dni. To o pięć dni dłużej niż w analogicznym okresie przed rokiem, ale wciąż aż cztery razy krócej niż przeciętny czas oczekiwania na nabywcę domu w USA.

Autor: HouseMarket.pl 23 maja 2016 15:27

Dolina Krzemowa to mekka informatyków i wszelkiej maści speców od IT. To tam swoje biura mają tacy giganci jak Apple, Cisco, eBay, Facebook, Google, HP, Intel czy Yahoo. Są to firmy, które same zarabiają bajońskie sumy, ale częścią swojego bogactwa dzielą się z pracownikami.

Efekt? W okolicach Doliny Krzemowej nieruchomości należą do najdroższych w USA.

 Dane portalu Zillow sugerują, że mediana cen domów w prestiżowym Palo Alto wynosi 2,54 mln dolarów. Dla porządku należy dodać, że to oznacza, że połowa domów jest tam droższa, a połowa tańsza. Dla porównania przeciętna cena domu w San Francisco to 1,1 mln dolarów, czyli ponad dwa razy mniej. Idąc dalej, przeciętny dom w Nowym Jorku wyceniony jest na 616 tys. dolarów, a w Miami na zaledwie 290 tysięcy.

Gdyby tego było mało, dane Zillow sugerują, że w Palo Alto ceny nieruchomości wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 10 proc., choć należy podkreślić, że od początku roku dynamiczny wzrost cen zamarł.

Czemu? Trudno nie szukać wytłumaczenia z grupowych zwolnieniach, które dotknęły sporą część krzemowych firm. Portal DataFox na początku roku informował o zwolnieniach w 23 firmach, które pozbyć się mają nawet kilkunastu tysięcy pracowników.

Zmianę na rynku odczuli też pośrednicy. Ci z Keller Williams Palo Alto potwierdzają, że ceny domów w Dolinie Krzemowej mogły już osiągnąć swoje maksimum. Pojawiają się także przypuszczenia o zbliżającym się pęknięciu bańki spekulacyjnej na tym lokalnym rynku. Czas pokaże czy nie są to przewidywania na wyrost.

Trzeba bowiem podkreślić, że wciąż oznaki pogorszenia na tamtejszym rynku nieruchomości są subtelne. Ceny przestały dynamicznie rosnąć, a czas oczekiwania na nabywcę domu się wydłużył, ale wciąż jest bez porównania krótszy niż krajowa średnia.

Jak podkreśla Bloomberg, sprzedaż domu w Dolinie Krzemowej zajmuje 16 dni. To o pięć dni dłużej niż w analogicznym okresie przed rokiem, ale wciąż aż cztery razy krócej niż przeciętny czas oczekiwania na nabywcę domu w USA.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych