PARTNER PORTALU

Stołeczne mieszkania droższe o 20 proc. od innych miast

Od dłuższego czasu w stolicy dominuje stabilizacja cenowa – zmiany kwartalne są niewielkie – rzędu 1 do 2 proc. Metr kwadratowy nowego mieszkania w Warszawie kosztuje średnio 7,3 tys. zł – to najwięcej spośród wszystkich dużych miast w Polsce.

Autor: WGN/housemarket.pl 28 kwietnia 2015 08:18

Warszawa to największy i najdroższy rynek mieszkaniowy w Polsce. Względem innych dużych rynków takich jak Kraków, Wrocław czy Poznań za mieszkanie trzeba zapłacić o około 20 do 30 proc. więcej.

Z ostatnich danych NBP (IV kw. 2014) wynika, że na koniec 2014 roku ceny transakcyjne na rynku pierwotnym nieznacznie spadły względem wcześniejszego kwartału – o około 130 zł za metr. Jeszcze w trzecim kw. 2014 średnie stawki wynosiły nieco ponad 7,4 tys. zł.

Warszawa dominuje też nad innymi miastami podażą. Według REAS na koniec I kw. 2015 w ofercie rynkowej pozostawało w stolicy około 17,5 tys. mieszkań na rynku pierwotnym. Przy czym coraz trudniej kupić nowe mieszkanie już oddane do użytku. Liczba gotowych, niesprzedanych mieszkań na koniec marca 2015 wyniosła nieco ponad 3,1 tys., o ponad 400 mniej niż kwartał wcześniej. Ich udział w całej ofercie zmalał do 17,5 proc. (REAS).

Stolica dominuje też nad innymi rynkami regionalnymi stopniem wykorzystania programu MdM. Jak wynika z danych Emmerson do tej pory w Warszawie przyznano ponad 2200 dopłat – najwięcej z wszystkich miast wojewódzkich. Taki stan rzeczy nie wynika jednak z dużej dostępności państwowych mieszkań z dopłatą, a po prostu z wielkości stołecznego rynku. Ponadto według badań rynku pierwotnego, po wejściu w życie nowych limitów cen mieszkań w programie, ich dostępność w Warszawie zdecydowanie spadła.

Obecnie w stolicy można kupić mieszkanie z dopłatą w maksymalnej cenie 6588 zł. Wg badań udział lokali mieszczących się w wymogach zmniejszył się w stolicy o około 4 proc. i wynosi dziś niecałe 14 proc. Największy spośród dużych miast jest natomiast w Gdańsku i Poznaniu.  W stolicy Pomorza z limitem 5300 zł około 40 proc. mieszkań spełnia wymogi, natomiast w Poznaniu z limitem 5900 zł około 37 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych