PARTNER PORTALU

Suwałki i Białystok chcą dofinansować wymianę ogrzewania

Suwałki przeznaczyły 200 tys. zł na dofinansowanie wymiany starego ogrzewania na ekologiczne lub podłączenia do miejskiej sieci prywatnych domów i wspólnot mieszkaniowych. Także Białystok chce wspierać mieszkańców, by ograniczać emisję zanieczyszczeń.

Autor: PAP 23 stycznia 2017 14:15

Pieniądze na dofinansowanie pochodzą z budżetu Suwałk na 2017 r. Białystok przygotowuje się do zdobycia pieniędzy z UE na ten cel. Wnioski o dotacje w Suwałkach można będzie składać do suwalskiego magistratu od połowy lutego do końca marca – poinformował w poniedziałek Kamil Sznel z biura prasowego prezydenta Suwałk.

Władze Suwałk przeprowadzą drugi raz program ograniczania niskiej emisji. Pierwsza edycja cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców. W pierwszej edycji rozdysponowano 161 tys. zł. Z dotacji skorzystało 47 podmiotów, które wymieniły stare kotły grzewcze na ekologiczne lub skorzystały z podłączenia do miejskiej sieci cieplnej albo gazowej.

W obecnej edycji programu, właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać maksymalnie 3 tys. zł brutto dotacji, a wspólnoty mieszkaniowe nie więcej niż 10 tys. zł brutto.

- Powody są oczywiste. Chcemy ograniczać używanie pieców, która są przestarzałe i wyeksploatowane, w których pali się wszystkim, a to zatruwa środowisko – tłumaczy Sznel.

Także Białystok chce finansowo wspierać mieszkańców, którzy planują wymienić stare kotłownie w domach na ekologiczne. Miasto zamierza starać się o unijne pieniądze na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 z puli na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, dedykowane miastu Białystok i ościennym gminom, które twarzą stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny.

Władze miasta podkreślały już wcześniej, że w porównaniu do innych miast problem zanieczyszczenia powietrza w Białymstoku nie jest duży, ale to jednak nie oznacza, że nie istnieje. - Chcemy pomóc mieszkańcom w modernizacji starych kotłowni lub palenisk węglowych i zastąpieniu ich nowoczesnymi urządzeniami, o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła – mówił zastępca prezydenta Białegostoku Robert Jóźwiak.

Chętni mieszkańcy już mogą się zgłaszać do urzędu miasta. Rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk powiedziała, że trwają prace nad regulaminem konkursu na te dotacje, który ma być ogłoszony w pierwszym półroczu 2017 r.

Jak wcześniej podawał magistrat, do 2019 r. programem ma być objętych ok. 400 gospodarstw domowych. W 2016 r. zawarto 30 umów z mieszkańcami.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych