PARTNER PORTALU

System BGK działał nieprzerwanie przez cały okres naboru w ramach MdM

W systemie Banku Gospodarstwa Krajowego nie było awarii podczas przyjmowania wniosków na dofinansowanie kredytów w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, działał on nieprzerwanie przez cały okres naboru - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka BGK Anna Czyż.

Autor: PAP 16 stycznia 2018 16:02

We wtorek RMF FM podało, że wystąpiły "duże kłopoty z rządowym programem Mieszkanie dla Młodych". "Nawet tysiąc osób liczących na państwowe dofinansowanie kredytu hipotecznego mogło zostać na lodzie z powodu problemów z systemem informatycznym. Do RMF FM zgłasza się wiele osób, których wnioski nie zostały zarejestrowane na czas" - czytamy w informacji portalu.

Jak wyjaśniła PAP rzecznik prasowa Banku Gospodarstwa Krajowego "duże obciążenie systemu 2 stycznia spowodowało, że przez pewien czas przetwarzanie wniosków lub ich rejestracja były wydłużone". "Pomimo tego, ponad połowa z 381 mln zł (środków dostępnych na MdM na 2018 r. - PAP) została zarezerwowana właśnie tego dnia" - podkreśliła.

Dodała, że BGK był w stałym kontakcie z pracownikami banków kredytujących i jeszcze tego samego dnia niedogodności usunięto. "W systemie BGK nie było awarii, działał on nieprzerwanie przez cały okres naboru" - zaznaczyła.

"W reakcji na zgłoszenia klientów, podjęliśmy działania mające na celu wyjaśnienie sytuacji. Rozpoczęliśmy serię spotkań z bankami, w których klienci zgłaszali wątpliwości. Ustalamy fakty związane z działaniem systemu, zarówno od strony technicznej, jak i aktywności pracowników banków kredytujących. Jesteśmy również w kontakcie z Ministerstwem Infrastruktury" - powiedziała rzecznik.

Tłumaczyła, że w zależności od wyników analizy i zapisów ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi BGK podejmie decyzję o dalszych krokach.

Czyż przypomniała, ze ostatni nabór w programie "Mieszkanie dla Młodych" wiązał się z ogromnym zainteresowaniem i kumulacją wniosków już w pierwszym dniu. Dla porównania - nabór rozpoczęty w styczniu 2017 r. trwał miesiąc, dopiero po takim czasie wyczerpał się limit przyznanych środków. Tym razem limit wyczerpał się w ciągu 2 dni.

W ciągu 2 dni BGK przyjął 12,7 tysięcy zgłoszeń, które wyczerpały 381 mln zł dostępnych na dofinansowanie kredytów w ramach programu MdM. Rzecznik poinformowała, że na liście rezerwowej osób oczekujących na dofinansowanie znajduje się 955 wniosków.

Program pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, był realizowany przez BGK we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz instytucjami kredytującymi od 2014 roku.

Bank Gospodarstwa Krajowego 2 stycznia uruchomił ostatnią transzę 381 mln zł na dopłaty do kredytów mieszkaniowych w ramach programu. Zaledwie dwa dni później BGK wydał komunikat o wstrzymaniu przyjmowania wniosków. Program Mieszkanie dla Młodych zgodnie z ustawą kończy się w 2018 r. Wstrzymanie przyjmowania wniosków oznacza koniec programu MdM. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych