PARTNER PORTALU

Szalunki mocnym fundamentem projektu

Jak w szybki i łatwy sposób wykonać na budowie betonowe i żelbetowe ściany, stropy monolityczne, podciągi, nadproża, słupy oraz ławy i stopy fundamentowe ?

Autor: HouseMarket.pl 10 kwietnia 2017 16:58

Płyta szalunkowa mfp firmy Pfleiderer przeznaczona jest do konstruowania szalunków wielokrotnego użytku. Szczególnie dobrze zdaje egzamin wszędzie tam, gdzie istotne jest osiągniecie idealnie gładkiej oraz dużej powierzchni betonu. Płyta pozwala na kilkakrotne powtarzanie odlewów o tym samym, nawet bardzo skomplikowanym kształcie, co oznacza oszczędność środków i czasu.

Bez fugowania i szlifowania

Stosując płytę szalunkową, w szybki i łatwy sposób można wykonać na budowie betonowe i żelbetowe ściany, stropy monolityczne, podciągi, nadproża, słupy oraz ławy i stopy fundamentowe. Ich gładkie powierzchnie nie wymagają późniejszego fugowania i szlifowania, co w praktyce oznacza olbrzymią oszczędność czasu podczas obróbki elementów betonowych i żelbetonowych. A przecież czas to na ogół wartość nie do przecenienia podczas realizacji inwestycji budowlanych.

Płyty są odporne na wilgoć, a ich krawędzie fabrycznie zabezpieczone farbą akrylową. Można je stosować wielokrotnie, pod warunkiem, że miejsca przecinania i nawiercania, a także ewentualne uszkodzenia powstałe przy demontażu zabezpieczy się wodoodpornym lakierem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku potrzeby odlewania powtarzalnych elementów o tym samym kształcie – zwłaszcza wówczas, gdy forma ta jest skomplikowana i niestandardowa. Możliwość wielokrotnego zastosowania zarówno całych płyt, jak i wykonanych z nich formatek, to w tym wypadku nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu, który trzeba by było stracić na przygotowanie kolejnych szalunków.

Kiedy potrzebna jest gładka powierzchnia

Na płycie można kreślić, precyzyjnie przycinać ją na pożądany wymiar i wiercić otwory. Warto używać jedynie profesjonalnych narzędzi przeznaczonych do powlekanych materiałów drewnopochodnych na przykład ostrych brzeszczotów o drobnych zębach, by uzyskać gładkie krawędzie. Pozwoli to na zachowanie dłuższej żywotności płyty i uzyskanie lepszej jakości powierzchni odlewu.

Płyty szalunkowe są odporne na rozerwanie. Bez problemu utrzymują napór betonowej mieszanki wypełniającej szalunki. Śruby, gwoździe oraz wkręty mocno się w nich trzymają. Znakomita antyadhezyjność powierzchni płyty gwarantuje, że szalunki łatwo oderwać od powierzchni betonu bez uszkodzenia zarówno betonowego odlewu, jak i szalunku. Raz wykorzystane szalunki łatwo wyczyścić używając twardej szczotki z tworzywa sztucznego.

Jakość potwierdzona

Łatwość pracy z płytą szalunkową mpf wynika z jej właściwości. Materiał ten jest odpowiednio sztywny – jego wytrzymałości na zginanie wynosi 19 N/mm2, wytrzymałości na rozciąganie – 0,8 N/mm2, zaś moduł sprężystości – 3900 N/mm2. Płyta jest również odporna na działanie wilgoci – co w przypadku szalunków jest warunkiem koniecznym. W ujęciu procentowym, spęcznienie po 24 godzinach według EN 317 wynosi jedynie 8.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych