PARTNER PORTALU

Szczecin dba o zieleńce przed kamienicami

Ponad 1,1 mln zł wyniosły w 2015 r. gminne dofinansowania w ramach programów Zielone Podwórka i Zielone Przedogródki Szczecina realizowanych przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

Autor: HouseMarket.pl 10 grudnia 2015 16:08

Dzięki tym pieniądzom i współpracy ze wspólnotami mieszkaniowymi udało się zmienić oblicza 11 przedogródków i sześciu podwórek. Zielone Podwórka Szczecina to program rewitalizacyjny, który z powodzeniem realizowany jest przez szczeciński ZBiLK od 2008 r. Dzięki niemu zaniedbane podwórka przy wspólnotowych kamienicach odzyskały dawny blask i mogą służyć mieszkańcom.

Podczas ośmiu lat trwania programu kwota gminnego dofinansowania sięgnęła ok. 7 mln zł. Pozwoliło to na renowację łącznie 87 podwórek. W tym roku do tej puli dołączyło kolejnych sześć.

Tegoroczna kwota dofinansowana wyniosła 550 tys. zł i równa jest 75 proc. kosztów całej inwestycji. Wyjątkiem jest tworzenie przez wspólnoty placów zabaw, które ZBiLK finansuje w 95 proc. Dzięki udanej realizacji programu obejmującego swoim zasięgiem szczecińskie podwórka, ZBiLK w roku 2015 po raz pierwszy uruchomił bliźniaczy program pod nazwą Zielone Przedogródki.

Jego celem jest renowacja miejskich zieleńców położonych przed kamienicami wspólnot mieszkaniowych. Na ten cel ZBiLK przeznaczył finalnie prawie 600 tys. zł. 25 proc. kosztów inwestycji pokrywają wspólnoty, pozostałą część stanowi dofinansowanie ZBiLK.

W ramach dofinansowania część kwoty pochodzi ze środków Rady Osiedla Centrum, która zdecydowała się wesprzeć realizację programu na swoim terenie. Dzięki temu wspólnoty z al. Papieża Jana Pawła II nie poniosły żadnych kosztów. Prace w przedogródkach wciąż trwają, choć już widać pierwsze efekty. Zakończenie przewidziane jest do końca roku. W przyszłym roku ZBiLK planuje kontynuacje programów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych