PARTNER PORTALU

Szczecin najwyżej w rankingu miast

Szczecin zwyciężył w Rankingu Miast przygotowanym przez Polski Związek Firm Deweloperskich. W 2014 roku laureat wydał 41 proc. decyzji o warunkach zabudowy w terminie do 60 dni, natomiast maksymalny czas oczekiwania nie przekraczał sześciu miesięcy.

Autor: HouseMarket.pl 14 grudnia 2015 08:19

W kwestii pozwoleń na budowę, deweloperzy dostawali odpowiedź w terminie nie dłuższym niż 65 dni. Sumaryczny wynik zapewnił Szczecinowi pierwszą lokatę.

Na drugim miejscu uplasowała się Łódź – zeszłoroczny zwycięzca prestiżowego rankingu. Tutaj również deweloperzy nie musieli czekać na pozwolenie na budowę dłużej niż 65 dni. W odniesieniu do sprawności urzędników przy wydawania warunków zabudowy, co trzecia decyzja wydawana była w terminie do 60 dni.

Honorowe miejsce na podium przypadło również w udziale Kielcom, gdzie 36 proc. WZ-etek trafiało do inwestorów w ciągu 60 dni, a kolejne 45 proc. w terminie do sześciu miesięcy. Na pozwolenie na budowę nie trzeba było czekać dłużej niż 65 dni.

W Rankingu Miast ocenie poddano sprawność organów administracji architektoniczno-budowlanej, wynikającą z czasu oczekiwania na decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu zwanymi decyzjami WZ oraz decyzję dotyczącą pozwolenia na budowę.

W zestawieniu uwzględniono dane pochodzące z 16 miast Polski. Na wynik wpłynął czas oczekiwania na decyzję WZ i pozwolenia na budowę. Najwyżej oceniano miasta wydające decyzję w ustawowym terminie, tj. do dwóch miesięcy dla decyzji o warunkach zabudowy oraz do 65 dni dla decyzji o pozwoleniu na budowę.

W badanym 2014 roku zaledwie 15 proc. z decyzji WZ wydano w ustawowym terminie, aż 55 proc. decyzji zostało wydanych w przedziale od 61 do 180 dni. W blisko co piątym przypadku inwestorzy musieli oczekiwać na decyzję od 180 dni do roku. W co 10. przypadku trwało to powyżej roku.

Dla porównania, w 2013 roku tylko 16 proc. pozwoleń zostało wydanych w terminie ustawowym, 52 proc. decyzji WZ zostało wydanych w terminie od 61 do 180 dni, 23 proc. decyzji wydano w okresie od pół roku do roku, a 9 proc. - powyżej roku.

W przypadku pozwolenia na budowę urzędy wykazały się większą sprawnością. W 2014 roku pozwolenia wydawane były w większości w terminie ustawowym – aż cztery na pięć decyzji wydano w terminie do 65 dni. 21 proc. wydano w okresie od 66 do 180 dni, a 1 proc. wydano w terminie powyżej 180 dni. Rok wcześniej w terminie ustawowym wydano 63 proc. pozwoleń na budowę, 26 proc. - od dwóch miesięcy do pół roku, a w 11 proc. czas oczekiwania wahał się od pół roku do roku.

Jak przedstawiają się wyniki dla poszczególnych miast? Niestety, w żadnym z badanych przypadków nie wydano wszystkich decyzji o WZ w ciągu przewidzianych prawem 65 dni. Najlepsza w tym okresie była Warszawa, która w ustawowym terminie wydała 48 proc. WZ-etek. Najsłabiej wypadł Gdańsk, gdzie żadna decyzja o warunkach zabudowy nie została wydana w terminie. W kategorii „WZ” tylko dwa miasta – Warszawa i Szczecin – uzyskały dodatnie punkty premiujące od Jury.

W przypadku pozwolenia na budowę, najkrótszy czas oczekiwania odnotowano w siedmiu z 16 badanych miast, gdzie wszystkie decyzje zostały wydane w terminie do 65 dni. W tym zestawieniu najgorszy wynik stwierdzono w Olsztynie, gdzie aż 57 proc. zostało wydanych w terminie od 65 do 180 dni.

Warto zaznaczyć, że porównanie czasu oczekiwania na wydanie WZ-etek i decyzji o pozwolenie na budowę pokazuje, że największym problemem inwestorów jest spełnienie wszystkich warunków poprzedzających wystąpienie o pozwolenie na budowę, w tym decyzji o WZ i ZT, a nie sama procedura ich uzyskiwania. Idąc dalej, w samej procedurze uzyskiwania pozwolenia na budowę zanotowano znaczną poprawę i obecny czas oczekiwania na decyzję w większości przypadków jest satysfakcjonujący. Nie zmienia to jednak ogólnej oceny, że przygotowanie i rozpoczęcie inwestycji nadal stwarza zbyt wiele trudności, których nie uwzględniają przedstawione statystyki. Niezwykle czasochłonne są procedury i liczba wymaganych, a niezbędnych dokumentów: podziału nieruchomości, odrolnienia, uzyskania warunków przyłączenia mediów, oczekiwania na zaakceptowanie badań geologicznych i wielu innych uzgodnień.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych