PARTNER PORTALU

Szczeciński rynek mieszkaniowy z rekordami

Z roku na rok w Szczecinie przybywa nowych inwestycji mieszkaniowych. Rok 2017 był rekordowy ze względu na liczbę wydanych pozwoleń na budowę – było ich 4120, czyli o 57 proc. więcej w stosunku do roku poprzedniego.

Autor: HouseMarket.pl/Amron.pl 10 kwietnia 2018 14:13

Choć liczba mieszkańców spada od końca lat 90. XX wieku, liczba mieszkań oddanych do użytkowania w roku 2017, po znacznym wzroście w 2016, utrzymała się na podobnym poziomie.

Rynek lokali mieszkalnych w Szczecinie nieustannie się rozwija, nowych mieszkań buduje się coraz więcej. W okresie 2010 - 2013 ceny metra kwadratowego mieszkania spadały na obu rynkach – zarówno pierwotnym, jak i wtórnym. W przypadku rynku wtórnego w latach 2013 - 2016 ceny były stabilne i zaczęły rosnąć dopiero 2016 roku. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym w 2017 roku wyniosła 4900 zł.

Na rynku wtórnym w roku 2010 ceny były na podobnym poziomie co na rynku pierwotnym, jednak w miarę upływu lat różnica się zwiększyła i w 2017 roku cena 1 m.kw. mieszkania na rynku wtórnym jest niższa o około 600 zł od mieszkania kupowanego na rynku pierwotnym.

Warto zauważyć, że w Szczecinie dużo więcej mieszkań sprzedaje się na rynku wtórnym. W okresie 2010 - 2017 większość kupowanych mieszkań pochodziła z rynku wtórnego. W roku 2017 liczba sprzedanych mieszkań na rynku wtórnym jest ponad czterokrotnie większa od liczby mieszkań sprzedawanych na rynku pierwotnym (18 proc.).

Rozkład przestrzenny cen transakcyjnych lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym w Szczecinie został przedstawiony jako średnia cena metra kwadratowego w danym osiedlu (mapa 1). Najdroższe mieszkania znajdują się w dzielnicy Śródmieście. Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania przekracza 6 tys. zł na osiedlu Śródmieście-Północ, Śródmieście-Zachód oraz na Starym Mieście. Najtańsze mieszkania znajdują się na osiedlach położonych na obrzeżach Szczecina, tj.: Podjuchy oraz na osiedlu Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, gdzie średnie ceny metra kwadratowego lokalu mieszkalnego nie przekraczają 3 500 zł. W osiedlach oznaczonych białym kolorem transakcje w 2017 roku nie zostały odnotowane.

Ceny transakcyjne lokali mieszkalnych w Szczecinie 2017 na rynku pierwotnym

szczecin.png

 

Struktura mieszkań nabywanych w latach 2010 - 2017 w Szczecinie pod względem powierzchni jest stabilna. Największą popularnością cieszą się mieszkania o powierzchni od 50 do 75 mkw. Na kolejnej pozycji znalazły się mieszkania o powierzchni 35 - 50 mkw. Do najmniej popularnych mieszkań zdecydowanie należą duże mieszkania, tj. o powierzchni powyżej 90 mkw. - sprzedaż takich lokali mieszkalnych w całym badanym okresie nie przekroczyła 10 proc. (średnio 7 proc. transakcji).  

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych